Check-Up Nedir Nerede Ve Nasıl Yaptırılır

Check up genel bir sağlık kontrolüdür. İnsanda herhangi bir şikayet yada hastalık olmasa bile bütün kişiler yılda en az bir defa bu kontrolü yaptırmalıdır. Check-up başka bir deyişle genel sağlık kontrolleridir. Düzenli olarak yapılması gerekmekte olan bir tarama yöntemidir.

Check Up Neden Yaptırılmalı

Modern tıpta rahatsızlık ortaya çıkmadan gereken önlemleri alabilmek, insanın sağlıklı kalmasını sağlayan amaçmaktadır. Nedeni ise rahatsızlık oluştuktan sonra tedavi çok pahalı hemde sağlık bir kere bozulmuş olur. Bu nedenden dolayı hiç şikayetçi olmasanız bile her insanın belirli aralıklarla doktora başvurup genel sağlık kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

Bulunduğumuz çağın hastalıkları olan koroner arter, kanser, hipertansiyon ve birçok hastalıkta erken ve net tanı yaşama süresini hemde kalitesi açısından büyük bir önem teşkil etmektedir. Ayrıca herhangi bir belirti olmadan ve hastada herhangi bir şikayet olmadan yıllarca sinsi bir şekilde ilerleyen, diğer taraftadan beyin, kalp, böbrek gibi hayati önem taşıyan organlara zarar vermekte olan hipertansiyon ve diyabet tarzı hastalıklarda erken tanı ve düzenli tedavinin önemi çoktur.

Check Up Nerede Yaptırılır

Toplumda yanlış olan düşüncelerden biriside insanın bir labıratuara başvurarak sadece kan örneği verip sonuçları liste halinde almış oldup bunu check up yaptırdığını sanmasıdır. Ancak doktor muayenesi olmayan bir işlem tam anlamıyla bir check up kabul edilmez. Doktor insanı ilk gördüğü zamandan itibaren dış görünümünden dahi bazı hastalıkları tespit edebilir. Hastanın şikayeti, özgeçmişi, soyunun geçmişi ve alışkanlıklarıyla alakalı bilgiler bir hastalık hakkında tanıya ulaşabilmek için büyük önem teşkil eder. Doktor muayenesinde elde edilecek olan fiziki bulgular, yapılabilecek laboratuar tetkikleri, radyoloji tetkikleri, ultrasonografi, tomografi tarzı ilerlemiş tıp görüntüme yöntemleri teshiş için yardımcı olur. Bu sebeple check up tam teşekküllü bir sağlık kurumunda yapılmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.