Cevizin Faydaları Ve Yararları Nelerdir

Bir tane cevizi ele alında dışında yeşil bir kabuk vardır. Yeşil kabuk soyulunca tahta gibimsi bir yapı daha sonrada ince bir zar ve en içinde bir insanın beynini anımsatan beyaz bir yapı ile karşılaşılır. Cevizin dış kısmındaki yeşil kabuğuyla kafa derisine, sert kabuğyla kafatasında, içerisindeki zarıyla beyin zarına, asil olan meyvesilyede beyine benzeyen bir gıdadır.

Beynin küçülmüş bir modeli olan ceviz meyveler içinde gümüş iyinu ihtiva etmekte olan tek meyvedir. Ancak bu gümüş iyonuna icra etmiş olduğu elektronik görev açısından ihtiyaç duymakta olan tek organın beyin olduğunu söylebiliriz.

Bir insanın yaşı kaç olursa olsun günde 1-2 tane ceviz yenmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Özellikle gelişme çağında bulunan çocukların ceviz tüketmesi çocuğun gelişimi için önemlidir.

Cevizin mide, bağırsak, böbrek ve deri hastalıklarına ve bunun gibi birçok hastalığa iyi geldiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.Cevizin sadece meyve kısmı değil kabuğu ve yaprağıda birçok hastalığa karşı iyi gelmektedir ve alternatif tıp olarak kullanılmaktadır.

Cevizin kanda zararlı olan kolestrolün birikmesini önlediği, yüksek kolestrolüde düşürdüğü söylenmekte. Ceviz damar tıkanıklığı ve şeker hastalığında tedavi amaçlı kullanılan doğal bir maddedir. Ceviz mide gazını gidermekte. Ceviz vücudu soğuktan koruyabilmek içinde yeniliyor. Yorgunluğu ve bitkinliği giderebilen bir gıdadır. Zehirlenmelere ve zehire karşı etkili bir gıda olan ceviz zindeliğe sağlar.

Cevizin yapraklarında yapılan juglon adındaki bir madde eczacılıkta kan temizleyen ve kuvvet verici olarak kullanılmakta. Şeker hastaları ceviz yaprağını kanatıp içtikleri zaman faydasını görürler.

Latest Comments
  1. A. S. Hakan GÖK

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.