Çarpıntı Nedir Neden Olur

Bilinen bir kalp-damar veya kapak hastalığı bulunanlarla kalp hastalığı riski bulunanların ise çarpıntı konusunda özellikle dikkatli olmaları gerekiyor. Kardiyoloji Uzmanlarından Doç. Dr. Mustafa Soylu, çarpıntı hissi yaşamamak için yapılması gerekenleri ve çarpıntının yol açabileceği sorunlardan nasıl korunması gerektiğini şöyle anlattı.

Dinlenirken Çarpıntı Görülmesi

Çarpıntı kişinin kendi kalp atışlarını sert ve kuvvetli bir şekilde hissetmesidir.. Genellikle ciddi sorunlara yol açmadığı bilinen, ancak son derece dikkatli olmayı gerektiren çarpıntının istirahat sırasında ya da bir efor sarfedilmesi sırasında yaşanıp yaşanmadığı büyük önem taşımaktadır. Egzersiz sonrasında ve kişinin sinirlendiği anlarda normal olarak hissedilebilir. İstirahatta veya ufak hareketlerle hissediliyorsa araştırılmasında fayda vardır. Normalde kişinin kalp atışları istirahatta dakikada 60 ile 100 arasında atabilir. Sabit tek bir değer yoktur. Düzenli spor yapanlarda, ritm yavaşlatıcı ilaç kullananlarda dakikada 50 atıma kadar şikayet eşlik etmediği sürece izin verilebilir.

Kalp Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Kalbin hızlanması (taşikardi), yavaşlaması (bradikardi), düzensiz atması (aritmi) ve yüksek tansiyonda olduğu gibi sert vurması veya psikolojik sebeplerle çarpıntı hissi ortaya çıkabilir. Çarpıntı göğüste, boyunda, ensede hissedilebilir. Ancak bilinen bir kalp damar veya kapak hastalığı varsa, kalp hastalığı için risk faktörleri taşıyorsa, kan tuzlarında bozukluk olabileceği düşünülüyorsa çarpıntını ciddi sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır. Özellikle bayılma hissi, bilinç kaybı, nefes darlığı, göğüs ağrısı, aşırı terleme ile birlikte ise mutlaka acil sağlık yardımına ihtiyaç vardır. Çarpıntısı olan her 7 hastanın 1’inde sebep bulunamamaktadır. Genellikle bunlar zararsızdır.

Çarpıntı Sebepleri Nelerdir

Egzersiz
Stres, korku, endişe
Ateş
Kafein, nikotin, alkol, kokain, bazı diyet hapları
Tiroid bezinin normalden fazla çalışması
Kansızlık
Derin nefes alıp verme
Kandaki oksijenin düşmesi
İlaçlar. Tiroid hastalığı, astım, hipertansiyon, grip, depresyon, ritm düzenleyici ilaçların bazıları
Kalp hastalıkları
Panik atak

Çarpıntı Nedenleri Nasıl Anlaşılır

Çarpıntıda özellikle kişinin çarpıntı ile neyi hissettiği, nasıl ve ne zaman başlayıp bittiği, süresi, ek şikayeti olup olmadığı, başka hastalıkları, kullandığı ilaçlar, alışkanlıkları sorgulanmalıdır. Çarpıntı başladığı andaki nabız, ateş, tansiyon değerleri kaydedilmelidir. O andaki çekilen EKG çok değerli bilgiler vermektedir. Genellikle doktora başvurulduğunda çarpıntı ya yoktur ya da geçmiştir. Her gün tekrarlayan bir şikayet ise 24 saat boyunca tüm kalp atımlarını kaydeden Ritim Holter cihazı ile kişi günlük işlerini aksatmadan ritim bozukluğu olup olmadığı anlaşılabilir. Daha seyrek ve kısa süreli şikayetlerde Olay Kaydedicilerle sadece çarpıntı sırasında kısa süreli kayıt almak mümkündür. Bu cihazlar haftalık, aylık gibi sürelerle kiralanabilmektedir. Sebebe yönelik Ekokardiyografi, Efor Testi, Koroner Anjiyografi ve Elektrofizyolojik Çalışma gibi tanı yöntemleri de seçilmiş hastalara uygulanabilir.

Çarpıntıdan Korunma Yöntemleri
Uyarıcı özelliği olan alışkanlıklarınızdan (çay,kahve, sigara, alkol, kokain,çikolata, kola vb.) ve ilaçlardan uzak durun.
Dengeli ve yağ içeriği düşük beslenin. Aşırı kilolu iseniz kontrollü kilo verin
Düzenli egzersiz yapın.
Stresinizi kontrol altına alın (Meditasyon, yoga vb tekniklerle veya ilaçla)
Kan basıncınızı, şeker ve kolesterolünüzü kontrol altında tutun
Ritim düzenleyici ilaç başlanıldıysa düzenli kullanın. Doktorunuza danışmadan kesmeyin, değiştirmeyin.

Kaynak:haberturk.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.