Böbrek Ve İdrar Yollarında Oluşan Taşlar

Böbrekte oluşan taşlar en çok görülen ve yoğun bir arıya sebep olan böbrek hastalığıdır. Erkeklerin ortalama % 10’unda kadınlarında %3’ünde görülmektedir. Bu hastalıkta taş gelişimi ihtimali yüksek olduğundan dolayı hastalık kronik bir hal alır.

Böbrekler vücudun yan ve arka kısmına yerleşen organlardr. Mesaneye üreter isimi verilen dar tüplerler bağlanmıştır.Böbrek kanı süzer ve yararlı maddeleri tekrardan vücuda geri alır. Zararlı maddelerin idrar yoluyla atılmasını sağlar. Böbrekten atılacak olan idrar mesanede toplanır ve üretra ismi verilen kanal yardımıyla vücuttan dışarıya atılır.

Böbrek ve İdrar yolu taşı nasıl oluşur

Böbrek taşları değişik minerallerin ve başka maddelerin böbrekte toplanıp katı parçalar halince çökmesi sonucunda oluşur. Normal şartlarda idrarda bulunan değişik kimyasallar bu çökmeyi engeller. Ancak bazı durumlarda koruyucu mekanizma kendi etkisini azaltır. Oluşan parçacıklar küçük ise herhangi bir şikayete neden olmadan idrar yardımıyla atılır. Büyük taşlarsa böbrekte yada idrar yolun takılıp tıkanmalara neden olabilir.

Böbrekte Taş Olduğu Nasıl Anlaşılır

Böbrekte taş varsa özellikle yan taraflarda şiddetli ve acı verici ağrılar oluşur
2- Ağrılarla beraber bulantı ve kusma görülebilir.
3-İdrarda kanama olabilir.
4- Sürekli oluşan idrar yolu enfeksiyonları oluşabilir.
5-Ailede böbrek taşı olayı varsa görülebilir.
6- Çocuklarda ise karın ağrısı, iştahsızlık ve idrar yolu enfeksiyonu ile kendini belli eder.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.