Böbrek Taşı Nedir

Günümüzde tamamen anlaşılamamış nedenlerden dolayı normal idrarda idrarın içerisinde bulunan özellikle üritk asit ve kalsiyum gibi maddeler kristalleşerek böbrek içerisinde taş olarak isimlendirilen yapıları oluşturmaktadır. Tıbbi isimi nefrolitiazisdir. Bu taşlar gölf topu büyüklüğündede olabilir kum tanesi kadar küçükte labilir. Düzgün, yuvarlak, sivri vs gibi olabilir. Taşların çoğu sarı ve kahverengi renklerde görülmektedir. Fakat kimyasal bileşimine göre brozn, altuni ve siyah renklerdede olabilir.

Taşların bazıları herhangi bir belirti göstermeden böbreklerde kalabilir. Bazılarıda ureterler, mesane ve uretra boyunca sürekli yer değiştirerek idrar yoluyla dışarıya atılabilirler. Küçük olan taşlar herhangi bir belirti vermeden az bir rahatsızlıkla dışarı atılabiliyor. Büyük taşlar ise aşırı şiddetli bir ağrı yapabiliyor. Bazende idrar geçişini engelleyebilir. Bu tıkanıklıkla tehlike oluşturabiliyor.

Böbrek Taşı Ne Sıklıkla Görülür

Böbrek taşı rahatsızlığı oldukça fazla görülebilen bir rahatsızlıktır. Erkeklerin ortalama yüzde 10-15 inde kadınlardada ortalama yüzde 5 inde görülebiliyor. Böbrek taşı ilk önce 20 ila 30 yaşları arasında kendisini gösteriyor. Özellikle erkeklerde bir kez taş olmuşsa ortalama dokuz yıl içerisinde tekrarlayabiliyor.

Böbrek Taşı Neden Olur

Böbrek taşı neden oluyor bunun cevabı kesinlik kazanmamıştır. Bazı araştırmacılar içilmekte olan suyun içerisinde fazla sert veya çok fazla yumuşak sodyum karbonat kalsiyum ve sulfat olmasının böbrek taşını oluşturabileceğini söylemekteler. Fazla alkol tüketimi böbrek taşına neden olabiliyor.

Bazı araştırmacılar ise fazla sıvı kaybına neden olan sıcak bölgelerde böbrek taşı hastalığına çok daha fazla rastlandığını söylemekteler.

Böbrek Taşı Tipleri Nelerdir
1- Kalsiyum Taşları
2- Ürik Asit Taşları
3- Enfeksiyon Taşlar
4- Sistin Taşları

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.