Bit Nedir Nasıl Bulaşır

Saç Biti Nedir
Saç biti saçta yaşayan ve üreyen çok fazla küçük olan kanatsız günde 2 ila 8 kere kan emen gri böceklerdir. Sirke adı verilen yumurtaları görmek bu bitleri görmmekten daha kolaydır ve genelde ense bölgesinde, kulakların arkasında ve başın arkasında saç teline tutunmuş halde bulunur. Kir yada kepek gibi yıkanarak temizlenemez. İlk önce etkili olabilecek bir ürün ile öldürülmelidirler. Daha sonra ürün kutusundaki tarak ile saçtan temizlenir.

Saç biti insan vücudundan başka bir yerde 48 saatten fazla yaşayamazlar. Yani evcil veya yabani hayvanların üstünde yaşayamazlar. Sirkelerse insan vücudu dışında kumaş tarzı yerlerde 10 ila 15 gün yaşayabiliyorlar.

Bitler Nasıl Bulaşır
Bitlenmenin pislikle bir alakası yoktur. Aslında bit temiz, sağlıklı saçı kirli saçlara tercih ederler. Yetişkin insanlar yada çocuklar dahil herkez bitlenebilir. En yaygın olan belirtisi başın ve ensenin şiddetli bir şekilde kaşınmasıdır. Saç biti oldukça bulaşıcıdır. Tarak, fırça, başörtü, yastık ve şapka tarzı kişisel kullanılan eşyalar iyi yayılırlar.

Bitlenme Belirtileri Nelerdir
Bitlenmenin en belirgin belirtisi sürekli kafa derisinin kaşınmasıdır. Biti engellemek ve yayılmasını önlemek için ensenin arka kısmındaki ve kulak arkasında bit olup olmadığı saçı dikkatlice arıyarak anlaşılabilir. Bitler ışıktan kaçarlar. Bu yüzden sadece saç kılına yapışan beyazımsı sirkeleri görebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.