Beyin Egzersizi Nasıl Yapılır

Her insanın belirli bir beyin kapasitesi bulunmaktadır. Bunu insanın genetiği belirlemektedir. Bu kapasitenin düzgün ve etkin bir şekilde kullanılması için yapılabilecek bazı uygulamalar vardır. Son yıllardaki gelişmelere rağmen insan beyni hala vücuttaki en az bilgiye sahip olunan organdır. Yapılan çalışmalara göre birçok kişi beyinin potansiyelinin çok az bir bölümünü kullanmaktadır.

Beyni Geliştirmek İçin Neler Yapılabilir

İnsna doğumundan ölümüne kadar hergün yeni bilgiler öğrenir. Öğrenmenin bir sonu yoktur.Öğrenme olayı başka biri tarafından size deneyimini aktarmasıyla gelişmektedir. Buna eğitim adı verilir. İyi ve sağlam bir eğitim beyni geliştirmede en önemli etkendir. Örnek verecek olursak ;

1- Kitap okuyarak beynininizi geliştirirsiniz. En faydalı beyin geliştirme metodudur. Kitap okumak beyindeki sağ ve sol lobu beraber geliştirir. Sol lobu ile takip edilen yazılar sağ taraflada hayal edilir. Televizyon izleyerek öğrenmek sağ lobu zayıf düşürür.

2- Sürekli bulmaca çözmek beyin için yapılan en iyi egzersizlerdendir.

3- Örneği okullarda yapılan deneyler çok önemlidir. Çünkü okunulan bilgnin görsel olarakta görülmesi çok önemlidir.

4- Öğrencilik hayatında yada çalışma hayatında beynin sağ tarafını geliştirecek resim, müzik yada el işi tarzı hobiler yapmak beyi geliştirmede önemlidir.

5- Sürekli spor yapmak, düzenli uyumak, beslenmeye itina göstermek beyin gelişimi için önemli bir maddedir. Özellikle spor beyni dinç tutar ve güçlü olmasını sağlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.