Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir

Baş dönmesi sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Hastalar başları döndüğü zaman etrafımdaki herşey dönüyor gibi sözcükler kullanırlar genelde. Baş dönmesine bulantı, kusma ve yürümede zorluk çekme eklenir. Baş dönmesinin tıbbi açıdan bazı isimleri vardır. Bunları anlatacağız sizlere ;

Psödovertigo ; hasta tarafından sersemlik, havada yürüme gibi atarılmaktadır. En çok kansızlıkta, düşük tansiyonda ve düşük şekerde oluşur.

Baş dönmesi vestibüler sistemine ait olan bir olaydır. Bu sistemin hastalıkta yada istemli bir şekilde uyarılması baş dönmesine neden olur. Mesela bir insan kendi ekseni etrafında dönüyor ve birden duruyor. Ortaya çıkan durum tam olarka baş dönmesi olarak adlandırılabilir.

Vestibüler sistemin iç kulak denge sistemi olarak bilinmekte. Bunun sebebi ise bu sistemin duyu organının iç kulaktaki labirent ismi verilen organcık olmasıdır. Fakat görme yada işitme olayı olduğu iç kulaktaki organ sadece algılama aracıdır. Vestibüler sismi olarak isimlendirilen yapı bu organ tarafından algılanan verilerin işlenmiş olduğu ve sonucun o olayla ilgili olan bütün vücut fonksitonlarına yansıtıldığı santral ve preferal sinir sitemi ağınıda içeren yapıların tamamıdır. Vestibüler herhangi bir şekilde etkilenirse baş dönmesi oluşuyor.

kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.