Ayaklarda Oluşan Mantarlar Ve Tedavisi

Mantar hastalığı deride yerleşen bir hastalıktır. Ayak mantar hastalıkları olduğu gibi ayak dersindede en çok görülen deri hastalığı ayak mantarıdır. Çok sık görülen bir durumdur.Çok sık görülmesine rağmen birçok kez fazla kaşıntıyla beraber genelde ihmal edilen ve önemsenmeyen bir hastalıktır. Bu ihmallerde çok fazla görülmesininde payı büyüktür.

Ayak mantarı hastalığı genelde aşırı kaşıntılı bir hastalıktır. Bu kaşıntıların vermiş olduğu rahatsızlıklara beraber bazende başka hastalıklara yol açabilir.Kaşınmayla beraber deride yaralar olur ve açılmalar görülür. Bu açılmalardan dolayı miktroplar vücuda kolaya girer. Bu sebeple değişik mikrobik hastalıklar görülebilir. Yılancık ismi verilen hastalığın en büyük nedeni tedavi edilmeyen mantar hastalığıdır.Bazende başka tür alerjik rahatsızlıklar görülebiliyor.

Ayak mantarının en çok görülen şekli mayasır adı verilen ayak parmaklarının arasında oluşan rahatsızlıtır. Bu tip mantar bazen kuru soyulmalarla birlikte bazen kabarcıklar bazende yaş beyaz peynir gibi bir görünüm alır. Ayak tabanıdada kuru soyulma ve bazen kalınlaşma olabilir.

Mantar ayak tırnaklarına geldiğinde bazen kalınlaşma kabalaşma ve renk değişim görülebilir. Bu kalınlaşmalar bazen çok aşırı olur ve ağrıya neden olabilir. Ayakkabı giymek ve tırnak kesmek zorlaşır. Görüntü çirkinliği yaratır.

Ayak mantarı direk ayak sürtüşmesiyle bulaşabileceği gibi terlik, çopra, ayakkabı , havlu gibi ortak kullanılına eşyalardan bulaşabilir. Yada banyo, küvet, hamam vs. gibi zeminlerdenden bulaşabilir. Ayakları yıkadıktan sonra iyi kurulamanız gerekmektedir. Nemli ayak mantar için iyi bir zemindir. Ayak mantarı tırnaklara tırnak makası, törpü vs gibi ayak bakımında kullanılan eşyalardan bulaşabilir.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.