Aspirin Zararlı Mıdır

Düzenli şekilde aspirin içen erkeklerin yüksek tansiyon riski bulunuyor. Aspirin başta olmak üzere hemen herkesin kullandığı analjeziklerin, erkeklerde de tansiyonu artırabildiği ortaya çıktı. ABD’de yayınlanan araştırmaya göre, belli dozlarda alındığında analjeziklerin tansiyonu yükseltme riski bulunuyor. Deneklerin tansiyon şikayeti yoktu Araştırma, yaş ortalaması 64.6 olan 16 bin erkek arasında 4 yıl süreyle yapıldı. Denekler, araştırma başında tansiyondan şikayetçi değildi. Araştırma, ‘Tylenol’ adıyla piyasaya sürülen asetaminofeni haftada 6-7 kez kullananların, yüksek tansiyon riskinin yüzde 34 arttığını gösterdi.
Düzenli kullanım sakıncalı
Düzenli şekilde aspirin içenlerde, yüksek tansiyon riski yüzde 26 arttı.

Araştırma, ‘naproxene’ ve ‘ibuprofen’ gibi steroid içermeyen ağrı kesicilerin, yüksek tansiyon riskini yüzde 38 artırdığını gösterdi.

İhtiyatla kullanılmalı
Boston’daki Harvard üniversitesi uzmanlarının yürüttüğü araştırmaya göre, haftada en az 15 adet analjezik hap içen erkeklerde ise yüksek tansiyon riski, hiç ilaç içmeyenlere oranla yüzde 48 arttı.

Uzmanlar, bu yaygın ağrı kesicilerin ihtiyatla kullanılması gerektiğine işaret ettiler.

Bu analjeziklerle kadınlarda yüksek tansiyon arasındaki bağlantıya dair iki araştırma daha önce yayınlanmıştı. Erkekler konusunda ise ilk kez araştırma yapılıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.