Aşırı Terleme Nedir

Spor sırasında, sıcak yada soğuk havalarda vücudun sıcaklık seviyesini ayarlayabilmek için gereken mekanizma terleme mekanizmasıdır.Bununla beraber terleme stres ve heyecan nedeniylede olabiliyor.

İnsan vücudunda istemli ve istemsiz iki sinir sistemi vardır. İstemli sinir sitemi insana ağrı ısı ve dokunma tarzı duyuları hissetmeyi sağlamakla beraber vücudun değişik bölümlerinin hareketlerini sağlamakta olan kasları kontrol etmemize yardımcı olur.

İstemsiz sinir sistemi ise solunum hızını, kalp atışını ve vücut ısısının ayarlanmasını, ter üretimi gibi bedensel fonksiyonun istemsiz olarak kontrol edilmesini sağlar. İstemsiz sinir sistemi sempatik ve parasempatik diye iki bölüme ayrılır.

Sempatik sinir sistemi vücudun her bölgesinden ter salgılanmasını kontrol eden bir sistemdir. Bu sistemin bazen herhangi bir neden olmadan kendiliğinden aşırı terlemelere neden olabiliyor.

İnsanlar Neden Terlerler Terleme Nedenleri Nelerdir

Günlük yaşantıda hayatı etkileyen terlemelere hiperhidrozis adı verilmektedir. Bu aşırı terleme olayı 100 kişiden 1 inde görülen bir rahatsızlıktır. Bazı özel durumlar haricinde aşırı terlemenin nedeni tam olarak bilinmektedir.

Aşırı terelmeler genellikle ergenlik döneminde başar ve ömür boyu devam edebilir. Aşırı terleme geçici bir durum değildir. Aralıklı yada devamlı gözlenebilir. Aşırı terlemeyi sinirlenmek veya bir şeye kaygı duymak tetikleyebilir.

Aşırı Terleme Tedavisi

Bu rahatsızlığın tedavisine başlanmadan önce neden bu kadar çok terleniyor bunun nedeni bulunması gerekmektedir. Terleme sorunu olan kişide öncelikle vücut ağırlığı kontrol ediliyor. Terleme sorunu olan kişinin kullanmış olduğu ilaçlar kontrol ediliyor.Hasta eğer kadınsa menapozda olup olmadığı kontrol ediliyor. Uzmanın yapacağı testlerden sonra terleme tiroid bezindende mi yoksa böbrek üstü bezden mi kaynaklandığı saptanıyor. Eğer bir sonuç bulunmazsa sempatetik sinir sisteminin fazla çalıştığı ortaya çıkıyor.

kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.