Alkolün Zararları Nelerdir

Alkolu alabilmek için öncellikle maddi bir kaynak gerekmektedir. Alkol bir zaman sonra bağımlılık yapar ve tüketimi oldukça artar. Yani tüketimi arttığı zaman maddi yöndende bir artış olur.
Alkol bedensel ve ruhsal hastalıklarla beraber insanlar arası iletişimin bozulmasına, aile içi sorunların çoğalmasına, çocuklar üstünde oluşan olumsuz etkiler, sefalet ve büyük ekonomik kayıplara yol açar. Ayrıca yasal sorun ve intihara kadar giden birçok zarar görülür. Trafik kazalarında ve iş kazalarında alkol birinci etken olarak göze çarpmakta.

Alkolün fiziki zararları : Alkol insan vücudunda birçok organa aşırı zarar vermekle birlikte en çokta beyinde oluşan tahribatlara neden olur. Beyne etkisi yorum ve düşünceyi kontrol etmekte olan bölgeyi tavaşlatır. Bu şekilde insanın hatırlama, anlama ve karar verme gibi normal akli olayların yürütülmesi engellenir. İnsan alkolün etkisiyle rahatladıktan sonra öncelikle kendisini serbest ve neşeli hisseder. Fakat beyinde adale kontrol merkezinde zarar verdiği için kol ve bacak koordinasyonu bozulur.

Alkol tüketen insanların bedensel hastalıklarının bir çoğu karaciğerle ilgilidir. Bu hastalıklar sarılık, siroz ve safra kesesinde iltihaplanma olarak boy gösterir.

Alkolün Toplumsal Zararları : Alkol sadece içen kişiye zarar vermez ailesine, topluma ve iş çevresine davranışlarından zarar görebilmekte ve onlarda bu hastalığın dahada ilerlememesi için engel olmaya çalışır. Mutsuz evlilikler, yıkılan yuvalar, terk etmeler, boşanmalar, düzensiz aileler, boşta kalan çocuklar hepsi bu bedelin birer parçasıdır. Alkolün yarattığı sorunları çözmeye yardımcı olan kurumların masrafları milyarlarca lirayı bulmaktadır.

kaynak: buyutec.net

Latest Comments
  1. Anonim
  2. ortopeti

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.