Alerjik Hastalıklar Nedir

Alerji Nedir
Çevrede yaygın olarak bulunmakta olan allerjenlere karşı bazı insanlar diğerlerine oranla çok daha fazla duyarlı olup ona karşı alerjik olmayan kişilerden daha fazla ve abartılı bir reaksiyona alerji ismi verilmektedir.

Alerjik Hastalıklar Nelerdir
Alerjik hastalıkların başında astım, burun nezlesi ve sinüzit, göz nezleri, burun polipleri, orta kulak iltihabı, ürtiker ve gezama gibi deri hastalıkları gelmektedir. Ayrıca gıdalar nedeniyle alerji reaksiyonlar, değişil ilaç ve kimyasalllar, arı ve böcek sokması gibi durumlar alerjik reaksiyonlarında başında gelmektedir.

Alerji Teshişi
Alerjik hastalıkların teshişi önce kişnin ailede benzer bir hastalığı olan var mı ? ne zamandır bu durumdan şikayet ediliyor ve tekrarlanıyor mu ? mevsimlere göre değişiyor mu ? gibi soruların cevabı alındıktan sonra teshiş konur.

Alerjik Hastalıkların Belirtileri Nelerdir

Hastalığın şekline göre ağırlığına ve hastanın yaş durumuna ayrıca cinsiyete göre belirtisi değişebilir. Sinüzit burun ve göz nezlesi alerjisi belirtileri senenin belirli aylarında yada bütün yıl boyunca süren hapırma, burun kaşıntısı, burunda akıntı ve tıkanıklık görülür.
Cilt Alerjisi Belirtileri : Ciltte kaşınma, kurdeşen adı verilen kabarıklıklar, kırmızı renkte döküntü, sulunma ve ciltte kabuklanma, deri kalınlaşması ve renk değiştirmesi olabilir.
Astım Belirtileri Nelerdir : Nefes daralması, öksürme, hırıtılı şeklinde nefes alıp verme ve göğüslerde tıkanıklık olabilir.

Alerjik Hastalıklar Tehlikeli Midir ?
Çok sık görülmesi, devamlı olması, insanın performansını etkilemesi buna bağlı olarak yaşam kalitesini düşürmesi, iş gücünde kayıp göstermesi, eğitim hayatında eğitime devam edememe ve anjiyonörotik ödem gibi bazen çok ölümcük olabilen bir türü olması bu hastalıkları bi hayli önemli bir sağlık srunu arasında yer almasına neden oluyor.

Alerji Yapan Maddeler Nelerdir
Ev tozu, kedi, köpek, tüy, küf mantarları, ağaçlar, polenler, böcekler, parazitler, bazı gıdalar, penisilin tarzı bazı ilaçlar, güneş, rüzgar, soğuk, kirli hava, değişik kimyasallar alerji özelliği taşımaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.