Akupunktur Nedir

Akupunktur eski bir çin tedavi tekniğidir. Vücudun belirli yerlerine yerleştirilen iğnelerle yapılan bir tedavi şeklidir.Uygulanmakta olan bu iğnelerin ağrı özelliği olduğundan dolayı vücutta doğrusal olarak bulunan belli noktalara uygulanmaktadır. Uygulama noktalarında pozitif bir enerjinin yayıldığına inanılmakta. Bu pozitif enerjiye qi adı verilmekte. Çindeki inanca göre pozitif enerjinin yokluğunda insanda çok fazla acı olduğunu ve hastalıkların başladığına inanılmakta. Çinde akupunktur acıyı engellemekle beraber diğer hastalıkların tedavi edilmesinendede yer alıyor. Ayrıca mevsimsel terapilerde nezle ve gripltete tedavi aracı olarak kullanılıyor.

Vücutta iğne uygulanmakta olan bölgelerin herbiri bir tane organı temsil ediyor. Çin felsefesinde vücutta 2000 üstünde nokta bulunuyor. İğnenin etkisi yapılan yere ve uygulanan yönteme göre farklılık gösteriyor.

Akupunkturda bazı bölgelere ısıtılmış ve eğrilmiş iğneler konulabiliyor. Bazı noktalarada ilaçlanmış iğneler konuluyor.

Akupunktur Ne İşe Yarıyor

Akupunktur hastalıklarda alternatif tedavi yöntemlerinin başında geliyor. En popüler olan alternatif tedavi yöntemidir.Akupunktur sırt ağrısına, kulaklardaki uğultulara, diş ağrılarına, adet döneminde oluşan sancılara kadar birçok ağrıda iyi geldiği söyleniyor.

Fakat bu konuda kesin bir sonuç yoktur. Yapılan sağlam araştırma ve istatistik yok.

kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.