Akciğer Kanseri Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Akciğer Kanseri Nedir
Kanserler ortaya çıkmış oldukları doku ile isimlendirilirler. Akciğer kanseride önce akciğerde ortaya çıkar. Küçük hücreli akciğer kanseri akciğerin dokusunda kanser hücrelerinin yer aldığı bir hastalıktır. Akciğer göğüs boşluğunda bulunan koni şeklinde bir organdır. Akciğerin görevi karbondioksidi vücuttan atıp yaşam için gerekli olan oksjeni vücuda almaktır.

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir

Akciğer kanseri ileri evrelere gelene kadar herhangi bir şikayete yol açmaz. Bu olay akciğer kanserini tehlikeli yapan en önemli unsurdur. Sigara kullanıyorsanız ve bununla beraber kronik bronşitiniz varsa mevsimsel ölsürük ve balgam şikayetlerini sürekli varsa, balgamınızda kan görüyorsanız, sürekli nefes darlığı çekiyorsanız, Sırtta kürek kemiğinin arında yada omuzlara yayılan batıcı özelliğe sahip olan göğüs ağrısından şikayet etmek kanserin belirtileri arasında olabilir. Fakat hastalığın ilk evreleride genellikle bu belirtilerin hiçbiri olmadan iştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı ve terleme gibi şikayetlerde görülebilmektedir. Herhangi bir belirti vermeyen hastalarda çok olmuştur.

Akçiğer Kanseri Neden Olur Ve Akciğer Kanseri Nedenleri Nelerdir

Akciğer kanserinin en büyük nedeni sigaradır. Görülen bütün akciğer kanserlerinin % 80-90 civarındaki nedeni sadece sigaradır. Bu sigara içme süresi, sigaraya başlama yaşı, içilen sigara miktarı ve içilen sigara şekline göre değişiklik göstermektedir.

Sigara içen bir insanın sigara içmeyen bir insana oranla akciğer kanserine yakalanma riski 1,5 ila 153 kat daha fazladır.

Sigara içiminden sonra akciğer kanserine ikinci yakalanma nedeni pasif içiciliktir. Pasif sigara içiminin ortalama 1,2- 1,3 kat akciğer kanseri riskini artırdığı söylenmektedir.

Ailede akciğer kanseri hikayesi varsa kansere yakalanma riskiniz artabilir.

kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.