Aids HIV Virüsü Nedir Nasıl Ve Hangi Yollarla Bulaşır

HIV Nedir ve Nasıl Bulaşır

Hıv kelimesinin tıbbi açılımı human Immunodefciency Virüstür. Bu virüsün türkçe anlamı insanların bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan virüstür. Yani bu virüs bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan virüs anlamına gelmektedir. Bağışıklık sistemi insanı normalde bakteri ve virüs tarzı mikroplardan koruyan bir savunma mekanizmasıdır. HIV virüsü vücutu sıvısı ile bulaşır. HIV virüsü taşımakta olan bir insanla korunmadan cinsel ilikiye girerseniz yada aynı iğneyi kullanırsanız bu tehlikeli virüs sizede bulaşir. Eğer anne adayıysanız ve HIV virüsü taşıyorsanız bu bebeğinizede bulaşur.

HIV Nedir

Hıv Aidse yol açan bir virüstür. HIV virüsü taşıyan insanlar HIV pozitif yada HIV enfeksiyonlu olarak isimlendirilmektedir.HIV virüsü insanın bağışıklık sistemine zarar verip insanı hasta eder.

AIDS Nedir

Aids HIV virüsü vücudun bağışıklık sistemini zayıflattıktan sonra ortaya çıkan bir hastalıkdır. Edinilmiş bağışıklık yetersizliği sendromu kelimelerinden kısaltılmıştır. AIDS hastası insanlar, bağışıklık sistemi güçlü olan insanları etkilemeyen mikroplar nedeniyle kötü enfeksiyonlara yakalanırlar. AIDS hastası olmadan yıllar önce HIV virüsü almış olabilirsiniz.

HIV Virüsü Nasıl Bulaşır
HIV virüsü iki yolla cinsellik ve ilaçlarla bulaşmaktadır. HIV virüsü taşımakta olan birinin kanı, spermi yada vajinal akıntısıyla bulaşır. Prezervatif yardımıyla bu virüsten korunabilirsiniz. Ayrıca HIV virüsü taşımakta olanbirisiyle iğne paylaşımı yaparsanız virüs kapabilirsiniz.

kaynak: buyutec.net

Latest Comments
  1. irem

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.