Ağrısız Doğum Nasıl Yapılır

Doğum olayı genelde çok ağrılı bir olaydır. Doğumda 8-12 saat süren ağrılı bir dönem vardır. Genellikle kadınları bu ağrıları çekmek zorumdamıyım derler. Hiç ağrı ve acı hissetmeden doğum yapmak mümküdür.

Doğum esnasında canı dışarı itmek için rahim kasılır ve gevşer. Bu kasılma kadında çok şiddetli ağrılara neden olur. Ve rahim ağzının açılması esnasında kasıklarda ve beldede şiddetli ağrılar olur.

Ağrı duyabilmek için ağrıyı uyaran sinirlerin beyine ulaşması gerekmektedir. Elektrik akımı ile karından başlayan ağrı uyarmaları omurilikle beyna ulaşır ve insanda ağrı hissi oluşur. Eğer bu elektrik akımının beyine gitmesi engellebilirse doğum sırasında ağrı duymazsınız.

Ağrısız doğum Epidural Anestezi ile olur. Bu uygulamada sorunsuz ve ağrısız bir doğum gerçekleştirebilirisniz. Peki Nasıl Olur ?

İnce plastik bir boru omurilik civarına çok özel bir teknik ile yerleştirilir. Bu borundan verilecek olan ilaç ile ağrıların beyine gitmesi engellenir. Bu doğum işlemi uzman hekimler tarafından yapılınca çok çabuk, emniyetli ve ağrısız olur. Doğum sırasında ağrı duymayacağız için televizyon izleyebilir veya gazete okuyabilirsiniz.

Deneyimli hekimler tarafından yapılırsa bunun hiçbir tehlikesi yoktur. Nadirde olsa antestezinden sonra 3-4 gün görülebilen baş ağrıları olabilir. 3-4 Gün içerisinde geçer. Anne ağrı duymayacağı için bebeğin oksijenlenmesi daha iyi olur.

kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.