Ağrılı Adet Kanaması

Kadınların yarıdan fazlası adet döneminde ağrılı adet dönemi görmektedir. Bu olay kanamının normal sınırlarda kalması için oluşan rahim kasılmalarını ağrı olarak görmesi sonucu ortaya çıkar. Bu tür ağrılar bayanın günlük hayatını etkilemez. Ağrı kesicilerle kontrol edilebilir. Adet kanamasının başlamasıyla oluşan ağrı oldukça şiddetlidir ve günlük yaşamı belirgin bir şekilde etkiler.

Adet Kanaması Neden Ağrılı Olur

Sancılı bir şekilde adet görmek normal adet mekanizmasının bir parçası olan rahim kasılmalarının kadın tarafından ağrı şeklinde hissedilmesidir.Bu kasılmaların genel amacı rahimin iç tabakasının atılarak yenilenme esnasında olan kanama miktarının az seviyede tutmaktır.

Bu kasılmalar sırasında rahimde bölgesel olarak prostaglandin isimi verilen bazı maddeler salgılamaktadır. Ağrıyı oluşturan şey ise prostaglandin maddesinin ya fazla salgılanması yada kadında ağrı şeklinde bir aşırı duyarlılık cevabı oluşması olduğu kabul edilmektedir.Prostaglandin salgısı özellikle yumurtlamalı bir adet döngüsünde gerçekleşebildiğinden adet görmeden kısa süre önce başlayan ve kanama bittikten sonra tümüyle kaybolan adet sancısı bir önceki adet döngüsünde yumurtlama olduğunun en güvenilir belirtilerinden biridir.

Ağrılı adet döneminin belirtileri

Adet sancıları genelde adet görmeden 24 saat önce başlar. Bu esnada adet görmekle birlikte şiddetli ve kısa süreli ağrılar olur. Adet döneminin bitmesine kadar bu ağrılar hafifleyerek devam eder.

Bulantı-kusma, halsizlik, ishal, kramplara ek olarak şiddetli belağrısı ve başağrısı sancıyla beraber sık görülen diğer belirtilerdir. Ağrının çok şiddetli olduğu durumlarda bayılma bile ortaya çıkabilir.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.