Yükseklik Korkusu Nedir Neden Olur

Yükseklik korkusu birçok insanın en büyük korkularından birisidir. Genellikle yüksekten korkma veya boşluktan korkma gibi durumlara yükseklik korkusu denmektedir. Fakat aslına baktıüınızda tam anlamıyla böyle değildir. Yani bir denge sorunudur yükseklik korkusu. İnsanda denge olayı bazı birkaç olayla belirlenmektedir. Bunlar görme, dokunma ve duyma unsurlarıdır. Olağan bir hareket esnasında yazdığımız bu unsurların hepsi kesişir.

Olağan dışı bir harekette değişik olan sinirler tarafından beyini yollanmakta olan bilgiler çelişkili olur. Beyinimiz bu durumları yorumlamakta epey bir güçlük çeler. Yani beyin karışırda diyebiliriz.

Yani insanlar yüksek yerlerde durduğu zaman bu tür bir beyin karışıklığı oluşur. Buda yükseklik korkusu olarak adlandırılır. Yukarıdan aşağıya doğru bakmakta olan göz yerin ne kadar uzak olduğunu tahmin edemez ve beyine tam anlamıyla bir bilgi ulaştıramaz. Bu durumdada ayaklar birşeyin üstünde durduğu için ben duruyorum mesajı verir beyine. Bu farklı bilgiler beyine ulaştığı zaman beyinin kafası karışır ve ortaya korku çıkar.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.