Yıldırım Düşmesi Nedir? Yıldırım Nasıl Düşer

Hayatımızda yılda ortalama 3 milyar şimşek yada yıldırım oluşuyor. Yani yılın herhangi bir gününde gökyüzünde 2 bin yıldırım bulutu var ve dünya her saniyede 100 yıldırım düşüyor. Güçlü bir fırtına atom bombasından yüz kat fazla enerji oluşturmaktadır.

Yıldırım olayı insanlık tarihinin ilk zamanlarında bir tarihi isaret olarak algınlanmaktaydı. Yıldırım düşmesi insanlar için tehlikeli olduğu kadar yaşamlarınada katkısı vardır. Yıldırımlar nitrat ve oksijenin yeryüzüne inmesini sağlar.

Yıldırım güneş ışıklarıyla beraber yeryüzündeki sıcak havanın yükselmesiyle başlıyor. Bu şekilde buharlaşan su yukarı taşınıyor. Yükselen hava ortalama 2-3 kilometre olunca havanın soğuk katmanlarına denk geliyor. Soğuk havalarda bulut oluşuyor. Bu bulutlar bundan sonra hava akımları yardımıyla 20 bin metreye kadar çıkabiliyor. Bulutların bu çıkışlarında içerisinde bulunan buz kristalleri birbirine sürterek statik enerji oluşuyor. Bu enerji bulutun üst katmanlarında + , alt katmanlarında – yüklü olarak birikiyor. Bulutun içerisinde yer alan yük havayı iyonize ediyor ve şimşek oluşuyor.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.