Varis Nedir ? Varis Nedenleri Ve Tedavileri

Varis Nedir

Temiz kan atardamar aracılığıyla vücutta değişik doku ve organlara ulaşır. Bu kısımda oksijen atardamarlardan alınırve kan tekrar toplardamar ile kalbe taşınır. Kan, kalbe doğru giderken kanın geirye gitmesini engelleyen bir sistem vardır. Bunun en önemlisi damardaki kanın geriye gitmesini engelleyen kapaklardır. Kanın ayaktan kalbe çıkması zordur. Fakat bacakları sayesinde bu iş kolaylaşır. Baldırdaki kaslar kasılarak adeta bir pomba vazifesi görür. Bu söylediğimiz kaslar kasılınca toplardamarlar sıkışır ve kan taşıma işlemi kolaylaşır. Kapaklarlada kan geriye gitmez. Bu sistemini bozulması durumunda varis ortaya çıkar. Tıp dilinde kronik venöz yetmezlik adı verilir. Toplardamarlar genişler, belirginleşir ve kıbrımlı bir hal alır. Bu sıkca bacaktaki yüzeyde venlerde ortaya çıkar.

Varisin Nedenleri

Variste kalıtsal sebepler önemli bir yer tutar. Ailede anne babanızda varis olması halinde bu sizdede görülebilir. Her 3 varis olan hastanın birinde ailesel sebepler görülür. Hormonol farklılıklardan dolayı, hamilelikte, doğum kontrol haplarının kullanımında varis sık görülebilir. Kadınlarda görülmesinin sebepleri bunlardır.

Şişman insanlarda ve hamilelerde varis olayı ortaya çıkabilir. Uzun süre boyunca ayakta duran veya oturan insanlarda da görülebilir. Sıcak su, toplardamarların pıhtılaşıp tıkanması sonucunda varis olabilir. Sıcak banyolar veya kaplıcalar varisi olan kişiler için zararlıdır.

Varisin Nasıl Tedavi Edilir

Varis tedavisi çeşitlidir. Son günlerde lazer tedavisi vardır. Varis çorapları varisin tedavisi aşamasında önemli bir olaydır. Bu çorap sabah uyandıktan sonra ayaklar yukarı uzatılarak giyilmektedir.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.