Üzüntü Ve Depresyon Arasındaki Farklar

Depresyon genelde fazla üzüntü olarak tanımlanmaktadır. Fakat depresyon ve üzüntü arasında oldukça fazla fark bulunmaktadır.
Üzüntü insanın bir parçasıdır. Her insan illaki üzülür. Üzüntü, acıklı size acı veren bir olay karşında verilen tepkidir.

Depresyon ise üzüntüden çok fazla belirtisi olan, bu belirtilerle ortaya çıkan fiziksel hastalıktır. Depresyonda olan birisinin düşündüğü olumsuz şeylerin üzüntüdeki gibi bir mantıklı açıklaması olmayabilir.

Üzüntü, insanın bir sorunu olduğu zaman oluşan geçici bir hisdir. Üzüntüye neden olan sorun çözüldüğü taktirde üzüntü olayı biter. Fakat depresyon olayı haftalar aylar yıllarca sürebilir. Sorun çözülse dahi bu depresyon hissinden kurtulmak üzüntüdeki kadar kolay değildir.
Üzüntülü olan kişi kendisini kötü hissedebilir ki hissetmeside gerekir. Fakat kötü hissettiği zaman daha gündelik hayatını yaşar, hayatla ilgili mücadelesine devam edebilir. Bununla farklı olarak depresyonda olan bir insan hayata küsmüş, ümitsiz, hiçbirşeyden zevk alamaz ve hayatını önceki gibi devam ettiremez.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.