Tütün Ve Sigara Bağımlılığı

Tütün ve sigara kullanma günümüzde yaygın bir salgına benzetebiliriz. Tütünler; sigara, nargile ve puro şeklinde kullanılmaktadır. İnsanlar sigara kullanmaya çocukluk ve gençlik döneminde başlıyor. Başlamanın nedeni ise özenti, deneme, büyükleri taklit şeklinde başlıyor.İçilmiş ilk sigara daima insanı zorlar fakat bazen 2. veya 3. sigarayıda içmeyi deneyebilirler. Bu denemeler devamı halinde kişi farkında olmadan sağlığı bozan ve bağımlılık derecesine giden bir hastalığa yakanıyor.

Sigara kullanmaya özellikle ergenlik çağında arkadaş gruplarına girmede, kendini üstün görmede, kişilik kanıtlamada ve üzüntü azaltmaya veya sevinç arttırmaya gibi doğru olmayan gerekçeler yüzünden başlanıyor.

Sürekli içilen sigara içerisinde bulunan nikotin ile sinir sistemini uyarıyor. Bu uyarmadan sonra çizgili kasları gevşetiyor ve bir süre sonra vazgeçilmez bir alışkanlık ve bağımlılık durumu yaratıyor. Sigara akciğerlere yaptığı uyarı, parmaklara ve dudaklara bırakmış olduğu psikolojik olaylar fiziksel bağımlılıktan ziyade psikolojik bağımlılık yapıyor.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.