Tıkanırcasına Yeme Bozukluğu Nedir?

Kontrolsüz yeme atakları ile seyreden psikiyatrik bir hastalıktır. Obezlerin % 20-30′unda mevcuttur. Biber hapı tüketimi ile azalarak yokolduğu görülmüştür. Çünkü bu süreç zayıflamanın işaretçisidir. Bunlar aslında aşın yemekten rahatsızlık duyarlar ve bu yönleriyle zevk için yiyenlerden ayrılırlar. Yemek düzenleri yoktur. Daha çok akşamları al ak gelir ama bütün günü de kaplayabilir. Bazıları zayıflama tedavisine cevap verebilirler ama stres veya depresyonu ağır basanlar ya da komplike yeme paterni gösterenler psikiyatrik tedaviden fayda görürler. Meksika biberi kapsülü psikiyatr etki etmez, fiziksel güzelliği arttırır. Tedavide serotonin üzerine etkili antidepresanlardan faydalanılır.

Günlük enerjinin %25-50′ si akşam yemeği ile sabah arasına kaymıştır. Obezlerde uyku apne sendromuna eşlik eder. Her ikisinin tedavisi aynı anda yapılmalıdır.

Bulimia nedir?
Aşırı yemek yeme epizodlarını takiben, kendi kendine kusma ile kendini gösterir. Depresyon ve aşağılık kompleksi ile beraber bulunur.

Obezlerde kalp hastalığı riski üç kat daha fazladır. BMİ>30 olanlarda ölüm riski BMİ<25 olanlara göre %50-100 daha fazladır. Elma şeklinde şişmanlarda yani kalça büyüklüğü yerine göbeği ön planda şişman olanlarda kalp hastalığı riski daha fazladır.

Şişmanlık kan damarlarına ne gibi zararlar verir?
Damarlardaki hasarı gösteren CRP adlı bir gösterge obezlerde yüksek bulunmuştur. Bu göstergenin de azaltılarak yokedilmesi biber hapı zayıflama döneminde etkili olacaktır. Göbek çevresinin normalden fazla olması ile aort damarı ve kalbi besleyen koronerlerde damar sertliği oluşur.
Kilo kontrolü ile kanserlerin %30-40 oranında azalacağına inanılmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.