Temizliğin Önemi Nedir

Temizlik ruh ve bedenden meydana gelmektedir. İnsanları diğer canlılardan ayıran en belirgin özelliği düşünmesi, aklı ve iradesidir. Doğru düşünen, akıl ve iradesinin güzel kullanan insanların davranışlarıda o oranla doğru ve güzel olur.Manevi temizliğin ana şartı düşüncenin temiz olmasıdır. İnsan zararlı ve kötü düşünceden uzak kaldığı müddetçe davranışlarınada hakim olabilir. Bütün Hareketlerin düşünce aşaması vardır.

Her davranış öncelikle zihinde tasarlanma ve planlanma aşamasına girer ve ondan sonra uygulanır. Zihni güzel duygularda olan insanların ahlaki değerleride güzeldir.

İnsan Temizliği : Vücudun dış temizliği , vücudun iç temizliği ve Elbise temizliği

olarak 3 başlıkta incelenebilir.

Vücudun Dış Temizliği : değişik nedenlerden dolayı etkilenen dış organların temiz olması gerekmektedir. Bu temizli sürekli olması gerekmektedir. Çabuk kirlenen el, ayak, yüz ve burun tarzı organların 3 öğün bol su ile yakınması gerekmektedir.

Vücudun İç Temizli : Vücudun iç organlarını zararlı olan yiyecek ve maddelerden uzak tutmak gerekiyor. Örnek bir insan zararlı yiyecek ve maddelerden uzak durur. Sigara ve içki tarzı zararlı maddelerden kaçınır.

Elbise Temizliği : Giyilecek olan elbiselerin temiz tutulması, güzel kullanmak ve kirlenen elbiselerin değiştirilip yıkanması önemlidir.

Kaynak: buyutec.net

Latest Comments
  1. BilgiSpot_Editör
  2. Bilgispot_Editör
  3. Anonim
  4. Anonim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.