Stresle Nasıl Başa Çıkılır

Günlük hayatta en çok karşılaşılan oylardan birisi strestir. Stresten ve stresin getirmiş olduğu sağlık sorunlarından kaçabilmek bunları engellemenin imkanı yoktur. Stresten ve hastalıklarından kurtulmak için yoğun bir çaba gerekebilir. Problemlerin getirmiş olduğu stresle başa çıkmanın 2 ana yolu vardır. Bu yöntemler problem odaklı ve duygusal odaklı yöntemlerdir.

Problem odalı yöntemle ile stresle başa çıkmak durumun değişebileceği hep böyle gitmeyeceğini kabul etmektedir. Bu yöntem ile genelde insanda kontrol duygusu gelişmektedir. Bu yöntem stresi ve diğer sakıncaları azlatmaktadır.

Duygusal yöntemle stresle başa çıkmak negatif ve pozitif sonuçlar doğurabilir. Olumlu yönü olaylara daima olumlu yönlerinden bakabilmektir. Stresin kaynağı değiştirilemiyorsa insan o duruma olumlu yönünden bakara kendimi adapte edebilir. Fakat bu durumun olumsuz yönlerinide gözardı etmemek gerekiyor. Reddetme, kendini suçlama, durumu değiştirmeyi denemeksizin sürekli problem üzerinde düşünme gibi olumsuz tepkiler, kişinin sağlığını etkileyebilir.

Bir takım araştırmalarda erkekler stresle başa çıkarken problem odaklı başa çıktıkları kadınların ise duygusal odaklı stresle başa çıktığı görülmüştür.

Stresle başa çıkmanın en kolay yolu sosyal çevredir. İş ev arasındaki sıkıntı vs. gibi durumları azaltır. Sosyal çevre stres kaynaklı sağlık sorunlarınıda aza indirir.
İnsanın ruhsal yapısı yani duygusal veya ruhral durumunun ani değişiklik göstermesi stresin kaynağına karşı nasıl bir tepki vereceğini değiştirebilir.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.