Sigarayı Bırakma Yolları

Yapılan araştırmalara göre sigara tiryakilerinin, sigara bağımlıların ortalama % 75’i sigarayı bırakmak istiyor. Ama nasıl yapacağını bilmiyor. Hatta sigara tiryakilerinin ortalama 3 te 1 i sigarayı bırakmak için sayısız çaba göstermiş fakat sonunda bırakamamış.

Yapılan başka bir araştırmaya göre 60 yaşın altında sigara içen kesimin sigarayı bırakma oranı günümüze kadar yüzde 50 lerin altına hiç düşmedi. Sigara tiryakiliğinden, sigarayı bırakayan insanların hemen hemen yarısı sigara nedeniyle hayatlarını kaybediyorlar. Türk Sağlık vakfının söylediğine göre 25 ile 69 yaşlar arasındaki insanlar yaşamının ortalama bir 25 yılını sigara bağımlılığından dolayı kaybediyor. Yani açıklamak gerekirse bu insanlar normalden 20-25 yıl erken ölüyorlar.

Sigara başta akciğer kanseri, diğer kanser çeşitlerine, kalp ve damar hastalıklarına, erken yaşlanmaya ve erken ölümlere neden oluyor. Bu hastalıklar, yani bu söylenenler bilimsel olarak kanıtlandı ve sigara üreten firmalar bu teshişlerin doğru olduğunu kabul ediyorlar. Bu durum sebebiyle sigara bağımlılarının tiryakilikten kurtulmalarını gösteriyor. En azından yaşamak güzel ve sigara nedeniyle ölmek acı olur.

Sigarayı bırakmak isteyen kişiler kendi kendilerine bu durumdan kurtulabilirler. Yani bu durumdan kurtulma şansları çok yüksek. Sigarayı bırakmak için öncelikle kararlı olmak gerekiyor ve sigara bırakmak için temel hazırlamak yani hazırlık dönemi geçirmek gerekiyor. Sigarayı bırakma yolunda gerekirse sağlık ocaklarından veya hekim vb gibi sağlık çalışanlarından da yardım almak gerekiyor.

Sigarayı bırakmak için sizlere bazı önlemler ve öneriler verebiliriz.

1- Sigarayı bırakacağınız tarihi kafanızda kesinleştirin ve buna uyun.
2- Sigarayı bırakacağınızı etrafınızdaki arkadaşlarınıza eşinize dostunuza söyleyin. Söyleyinki size yardımcı olsunlar size sigara ikram edip yanınızda sigara içmesinler.
3- Sigara içmeyeceğiniz bir ortam hazırlayın. Evinizde kül tablasını kaldırın, Mesela evinizde sigara içilmez yazıları asın.
4-Eğer önceden denemiş iseniz b çabalarınızı gözden geçirin ve nerde hata yaptığınızı bulmaya çalışın.
5- Sigarayı neden içiyorsunuz ve neden sigarayı bırakmanız gerekiyor bunları not alın ve karşılaştırın.
6- Sigarayı bırakacağınız ilk günler sizin için çok zor olacaktır ve iradenizin kuvvetli olması gerekmektedir. Ama bu zor günlerin yanında sağlıklı ve güzel yaşamıda düşünün.

Sigarayı bırakmak için bu tavsiyeleri verebiliriz. Ayrıca Sigarayı bıraktığınız ilk günlerde yapabileceğiniz bazı şeyleri ;

Derin nefesler alın ,sıcak bitkisel çaylar ve su için. Şekersiz sakız çiğneyin, Sebze ve meyve yiyin, Egzersiz yapın, dışarıya çıkın yürüyün, Sigarayı bırakmanızın sebeplerini birkez daha gözden geçirin, Alışveriş yapın, Sigaranın zararlarını anlatan yazılar okuyun.
Sigara bırakmada ilk 14 gün çok önemlidir. Bu sebepten dolayı ilk 14 günüilk günmüş gibi görün.
Sigarayı bırakan kişilerden ilk etapta şu belirtiler görülebilir ;

yoksunluk, iyileşme işaretleri, çok sigara içme isteği, gerginlik, sinir, başdönmesi, sürekli acıkma, fazla uyuma gibi belirtiler görülebilir.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.