Sigaranın Zararları Nelerdir

Sigaranın içerisinde nikotin, katran ve değişik zehirli kimyasal ve gazlar bulunuyor. Katranın içinde ortalama 4000 tana kimyasal madde bulunmaktadır. Bu kimyasalların birçoğu toksit özelliği vardır. Toksitler zehirlidir. Günümüzde bu kimyasalların 43 tanesi kansere ve değişik hastalıklara yol açtığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Sigaranın dumanındaki zehirli gazlar karbon monoksit gazlarıdır. Karbon Monoksiktler kanın oksijenie taşınmasını oldukça yavaşlatıyor. Buda birçok hastalığa davet çıkartıyor.

Nikotin bağımlılık yapan bir madde. Aslında nikotin bir zehir türüdür. Yüksek dozda alındığında direk öldürebilen bir maddedir. Nikotin kan basıncını ve kalbin hızını artırır. Yani sigara karbon monoksit gazıyla beraber kalp, ciğer ve beyindeki damarların hastalanmasına yol açar.
Sigara tiryakilerinin yaklaşık olarak yüzde 25 lik bir kısmı sigara sebebiyle erken ölmektedirler. Yapılan bir araştırmada 1950 ile 1975 yılları arasında sigaradan ölüm 10 milyon insanken 1975 ile 2000 yılı arasında sigaradan ölüm 50 milyon insana çıkmıştır.

Sigara genellikle en tehlikeli hastalıklardan birisi olan kansere neden olur. Sigara tüketiminde öncelikle çok görülen akciğer kanseri olur. Bunun haricinde soluk borusu, ağız, dil, dudak, yemek borusu, mide, pankreas, mesane, böbrek ve rahim ağzı kanseri gibi hastalıklarda görülmektedir. Akciğer kanseri nedeniyle ölümlerin yüzde 90 lık bir kısmı sigara nedeniyle ölmekteyken, diğer kanserlerde bu oran yüzde 30’larda seyretmektedir. Örnek verirsek günde 1 paket sigara tüketen bir insanın akciğer kanserine yakalanma yüzdesi hiç sigara içmeyen bir insana oranla 20 kat daha fazladır.

Solunum yolu rahatsızlıkları olan kronik bronşit ve amfizemin hastalıklarının en başlıca nedeni sigaradır. Sigara akciğerin savunma sistemini bozar ve bozduğu zaman enfeksiyon hastlalıklarının her çeşiti ile karşılaşabilirsiniz.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.