Şeker Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir

1- Hastaneye yarılmış olan çocuğun sağlığını tehdit eden durumların ortadan kaldırılması, diyabeti ketoasidoz’a gelindiyse uygun tedavinin yapılması, enfeksiyon oluşmuş ise tedavi edilmesi, kan şekerinin tedaviyle birlikte kontrol altına alınması

2- Aileye ve diyabet olan çocuğa diyabet hakkında bilgiler verilerek diyabet olan kişinin hastane dışarısında günlük hayatında yaşamını sürdürecek düzeye getirilip taburcu olması. Taburcu edildikten sonra telefon ve klinikte izlenimlerin sürdürülmesi. İnsulin ve ya ağızdan verilecek olan ilacın nasıl alınacağı hakkında bilgilendirme olması. Diyabet olan kişinin ve ailenin parmaktan ölçülmekte olan glukometre isiminde olan cihazla kan şekerinin nasıl ölçüleceği ve ölçülen değerlerin nasıl kayıt edileceğini öğrenmesi gerekmektedir.

3- Kanda bulunan şekerin normal düzeye yakın tutulması gerekmektedir. Bunu yaparken düşük kan şekeri ve aşırı kilo almak gibi olmaması gereken olaylara karşı tedbirlerin alınması gerekmektedir. Diyabete karşı yapılması gereken tedaviden kaçınılmaması gerekmektedir. Tedavi sonucunda ileride görülebilecek olan diyabet komplikasyonunun azalması.

4- Diyabet olan kişinin ve ailesinin yaşamını güzel bir şekilde yürütebilmesi için tedavinin düzenlenmesi ve destek verilemesi gerekmektedir. Diyabetli kişinin büyümesinin ve gelişmesinin izlenilmesi ve aksam olursa dikkatli olunması gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.