Normal Doğum Nasıl Olur

Normal doğum denen olay, hamileliğin 38-42. haftaları arasında, kendiliğinden oluşan rahim kasılmalarıyla birlikte, gelen bir bebeğin anne veya bebeğe zarar teşkil etmeden, vajinal yol ile bebeğin canlı olarak doğmasıdır. Bu doğum şekline dışarıdan müdahale olmaz. Hastanede doğum sırasında sağlık çalışanları doğumu sadece izlerler ve herhangi bir tehlike oluşursa tehlikeyi zamanında fark edip müdahale etmektir.

Normal bir doğumda, bebek doğduktan en fazla 30 dk sonra plasenta ve zarlarıda kendiliğinden rahim yolundan dışarıya atılır. Normal doğumlarda ortalama 300 ml kan kaybı gerçekleşir. Normal doğum için ortalama 24 saatten daha azdır.

Normal doğumlar gebe kalan annenin normal hayatına çabuk dönmesini sağlar.

Normal doğumlarda annenin ve bebeğin hastanede kalma günü kısalır. Bebek için hayati önem taşıyan anne sütünün gelmesi dahada hızlı olur. Bu doğum ile bebeğe anestezi yapılmamış oluyor. Doğum sırasında bebekler ciğerlerinde bulunan sıvıyı atıyorlar. Bu şekilde anne bebeğini hemen emzirebiliyor. Normal doğumdan sonra hastaneden 24 saat içerisinde annenin durumuna göre taburcu olunabiliyor.

Ayrıcı hamilelikte alınan kilolar kadınların başına bela oluyor. Normal doğum yapan kadınların bu kiloyu verme olasılığı daha yüksektir.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.