Neden Hıçkırırız

Akçiğerler kaburgaların içerisinde adeta bir torba gibi durur. Nefes alındığında bu torbalar için alabildiği kadar hava alır ve şişer. Göğüsü karından ayıran ve akçiğerlerin altına bitişik bir şekilde bulunan diyafram, büzüşür ve ciğerlerin genişlemesini sağlar. Nefes alınmasına yardımcı olur.

Hızlı bir şekilde yemek yendiğinde yutkunma anında yemekle beraber bir miktarda hava alırız. Hıçkırık olayı yiyeceğin üstüne yapılarak sindirim sistemine giden havayı atmak için sistemin gösterdiği bir tepkidir. Diyafram hızla büzüşür, bu hızla ani ve hızlı nefes alınmasını sağlar. Bu esnada boğazın üst bölümünde ses tellerinin bulunduğu yerde kapanma olur ve burdan geçen hava bloke edilir. Bu da hıck şeklinde bir ses çıkartır.

Midede oluşan mide ve diyafram ilişkisi, iki organın sinirlerin birbirine çok yakın adera iç içe gelmiş olmalarındadır. Bu sebeple en çok yemek yedikten sonra hıckırırız. Sindirim olayı bittikten sonra hıçkırık görülmez.

Hıçkırık Nasıl Geçer

Hıçkırığı geçirmek için birçok öneri verebiliriz. Baş aşağı durarak, yavaşça su içerek, kolları yukarı kaldırara, nefesi tutara, bir noktaya sabit bir sekilde bakarak nefes almak, buzlu su içmek, nefesi tutup 3 kez yutkunarak, nane yutarak, parmağı kulağa bastırıp su içerek ve korkutulmak gibi bir çok olay hıçkırığı geçirir.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.