Nasıl Format Atılır

Aslında format atmak sanıldığı kadar zor değildir. Şimdi aşama aşama nasıl format atılacağını anlatalım.

Windows program cdsini cd sürücüye takın ve bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayar yeniden başlarken sürekli F8 ‘e basın. Bastıktan sonra boot menüye gireriz. Windows kurulum cdsini nereye koyduysanız yani dvd room veya cd room hangisine koyduysanız onu seçip enter’e basıyorsunuz.

Entere bastıktan sonra siyah bir ekranla karşılaşacaksınız. Bu anda bilgisayarın cdden başlaması için klavye üzerideki herhangi bir tuşa basmanız gerekli.

Windows kur dosyalarını yükleme aşamasında bekliyoruz.

Kur dosyaları yüklenmesi bittikten sonra kur’a hoş geldiniz diye bir ekranla karşılacaksınız. Format atmak isteğinize göre enter tuşuna basıp devam ediyoruz.

Daha sonra lisans sayfası geliyoru. F8’e basarak devam ediyoruz.

Eğer sistemde daha önce kurulmuş bir windows varsa onarma soracaktır. Onarma istemiyorsanız ki Format atmak daha mantıklı ESC tuşuna basın.

Daha sonra format atılacak disc sayfası karşımıza geliyor. Yani windowsu kuracağımız diski burada belirliyoruz. Diskin hangi bölümüne format atacak iseniz orayı seçiyorsunuz. Genelde C ile gösterilir.

Diskin silinip silnmediğinden emin olmak için L tuşuna basarak emin oluyoruz ve daha sonra C tuşu ile bölüm oluşturuyoruz.

Cye bastıktan sonra kurdan sunum üzerinde yeni bir bölüm …. bu şekilde bir ekran çıkıyor. Bu ekranda entere basıyorsunuz. Eğer hardiskte C’nin hafızasını arttırmak istiyorsanınz buradan yapabilirsiniz.

Daha sonra kur biçimlendirmesi bir süre sonra bitecektir. Biçimlendirmeden sonra kur dosyaları yüklenir ve sistem otomatik olarak yeniden başlar.

Format atma işlemi bitti. Geriye kalan ayarlar size ait.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.