Microsoft Internet Explorer 9

Microsoft, MIX 2010 Profesyonel Geliştiriciler Konferansı’nda yeni tarayıcısı Internet Explorer 9’u görücüye çıkardı. Daha hızlı bir JavaScript motoru, HTML-5 desteği ve donanım hızlandırmalı grafik özelliğiyle Internet Explorer 9, tamamen geleceğin internet standartlarına uygun hale getirilmiş. Dilerseniz bu sayfadan önizleme sürümünü indirebilir veya Internet Explorer’ın yepyeni içeriğini keşfedebilirsiniz.

Internet Explorer takım şefi Dean Hachamovitch, konferanstaki konuşmasında yeni tarayıcının özelliklerinden şu şekilde bahsetti: Internet Explorer 9 (IE9) bundan böyle HTML5 ile gelecek olan tüm standartları destekleyecek. Firefox, Chrome, Safari ve Opera gibi tarayıcıların izlediği yolu Microsoft da takip ediyor. Ve bunun sayesinde artık kullanıcılar tarayıcılarına herhangi bir eklenti yüklemeden H.264 ile kodlanmış videoları izleyebilecek, MP3 ve AAC formatlı sesleri çalabilecekler.

Rekabetteki en büyük fark ise şu: Video oynatımı esnasında tarayıcı, ekran kartı üzerindeki kaynakları bilgisayarın işlemcisine yönlendirerek sistem kaynaklarını koruyor (GPU ile güçlendirilmiş HTML5). Bu noktada ekran kartı internet üzerinde sörf yaparken kullanılacağı için hız konusunda da büyük avantaj sağlıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.