Kürtaj Nasıl Olur

Kürtaj Nasıl Yapılır ?

1- Kürtaj öncesinde eşlerin kan gruplarını bilmeleri gerekmektedir. Olasu bir kan grubu uyuşmazlığında tespitinde uyuşmazlık var ise kürtajdan sonra uyuşmazlık iğnesi yapması gerekiyor.

2- Yapılacak olan kürtajın yasal olarak yapılması için kürtaj olacak kişiden onay belgesi alınması gerekmektedir. Alıacak bu belge hasta ve hekim arasında gizli tutulur.

3- İşlemden önce jinekolojik muayene ve transvaginal ultrasonografi gibi değerlendirmeler yapılır.

4- Şu zamanda genellikle vakum aspirasyon yöntemiyle kürtaj yapılıyor. Karmen kanülü olarak bilinmektedir.

5- Kürtaj genel anestezi veya lokal anestezi ile uygulanmaktadır. Daha önce doğrum yapmamış iseniz genellikle genel anestezi yapılmaktadır.

6- Kürtajdan önce 6 saat gibi bir süre aç olmanız gerekmektedir. İşlemden önce suda içilemez.
7- Rahim ağzının görülebilmesi için önce vajinal spekulum yerleştirilir.Vagina ve rahim ağzı özel bir solüsyonla silinir.Rahim tek dişli olarak isimlendirilen bir alet ile tutulup çekilir ve düz hale getirilir.Lokal anestezi uygulanacak ise bu işlemden sonra lokal anestezik ilaç yapılır. Genel anestezi uygulanan hastalar bu prosedürü başından itibaren hiç hissetmezler ve görmezler.

Buji olarak isimlendirilen aletler yardımı ile gebelik haftasının büyüklüğüne göre rahim ağzı genişletilir.Daha önce doğum yapmış ve gebelik haftası küçük hamilelerde bu dilatasyon bazen gerekmemektedir.Kürtaj lokal anestezi ile uygulanana kadınlarda dilatasyon yani rahim ağzını açma dönemi en sıkıntılı ve ağrılı dönemdir.

Dilatasyonun yani rahim ağzını genişletmenin ardından steril olan ve özel boyutlarda olan plastik kanüller ile rahim ağzından girilerek rahim boşluğuna ulaşılır.Kanülün ucu özel üretilmiş ve 60 santilitrelik vakum yaratan özel enjektöre monte edilir,enjektör ile negatif basınç sağlanarak rahim içindeki madde emilerek temizlenir.Bu yöntem ile keskin,metal küretlerin kullanımı aza indirilmiştir.Eskiden keskin metal küretler ile yapılan kürtajlarda rahim delinmesi,yapışıklık riski daha fazla olmaktaydı. 10 haftanın altındaki kürtajlarda artık bu eski yöntem kullanılmamaktadır. Keskin küretler ile yapılan kürtaj sadece tanı ve biopsi amaçlı yöntemlerde kullanılmakta olup doğru ve yeterli parça alınması için şarttır.

Rahim içi temizlendikten sonra tek dişli çıkarılır, çıktığı yerdeki kanama bir gazlı bez ile tampone edilerek kanama durdurulur. Vagina tekrar antiseptik solüsyonlarla ile yıkanıp spekulum çıkarılır.

Hasta kaldırılmadan rahim içi ultrasonografi ile parça kalıp kalmadığını anlamak için kontrol edilir.

Ağrının daha sonra olmaması için kalçadan iğne ile veya makattan fitil ile ağrı kesici uygulanır

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.