Kontör yerine TL üzerinden fiyatlandırma başlıyor !

1 Nisan 2010 tarihinden itibaren faturasız hatlarda kontör üzerinden fiyatlandırma devri sona eriyor. Artık tüm GSM operatörleri tarifelendirmeyi TL ya da kuruş üzerinden yapacak. Böylece faturasız hat kullanıcılarının ‘1 kontör kaç dakikaydı, kaç kuruşa denk geliyordu’ gibi kafa karıştıran hesaplamalar yapması gerekmeyecek. Türk Telekom’un ankesörlü telefonlarında kullanılan kontörlerinin de TL’ye dönüştürülmesi planlanıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu verilerine göre 2009 yılında elektronik haberleşme pazarında toplam 131 milyar dakikayı bulan aramaların yaklaşık %83’ü cep telefonu ile Turkcell, Avea ve Vodafone’dan yapıldı. Toplamda 62.8 milyon cep telefonu abonesinin bulunduğu mobil pazarın %75’i ise kontorlü hat kullanıcısı. Yani bu değişiklik yaklaşık olarak 47 milyon aboneyi ilgilendiriyor.

Her yeni uygulama gibi bir alışma dönemi geçirecek olan aboneler, bugünlerde yeni sistem hakkında daha fazla bilgi toplamaya çalışıyor. Mobil hayatı basitleştirmeyi hedefleyen bu sistemde aboneleri neler bekliyor?
  • Öncelikle 1 Nisan itibariyle aboneler kalan kontörlerini kullanmaya devam edebilecekler. Hatta bayiler stoklarını eritinceye kadar kontörlü kart satışına devam edecek. Hattınızda 1 Nisan itibariyle kalan kontörler 1 kontör = 20 kuruş olarak TL’ye çevrilerek işlem görecek. Aboneler SMS aracılığıyla hatlarında artık kaç TL olduğu konusunda bilgilendirilecek. Bu geçişte abonelerin ekstra bir şey yapmasına gerek yok.
  • 1 Nisan itibariyle bayilerde TL kartlar da aynı anda satışa çıkarılacak. Operatörler TL kartlarının fiyatlarını ve yeni tarifelerin ücretlendirmelerini 1 Nisan’da açıklayacak.
  • Bu sistem değişikliği abonelerin halihazırda bağlı bulunduğu tarife ya da kampanyayı değiştirmeyecek. Hesaplamalar bu kez kontör üzerinden değil TL/kuruş üzerinden gerçekleşecek.
  • Aboneler arası kontör transferi uygulaması TL transferi olarak devam edecek.
  • Avans kontör uygulaması da sadece isim değişikliği ile devam edecek. Aboneler hatlarında yüklü olan TL bitse bile avans TL alabilecek.
  • KDV ve ÖİV gibi vergiler ise aynen kontörde olduğu gibi konuşma ücretlerine yansıtılarak fiyatlandırılacağı için ek bir vergi uygulaması bulunmuyor.
  • Cep telefonunuzla yaptığınız görüşme, SMS, MMS gibi her bir işlem sonrası kullanılan süre, kullanımın TL karşılığı ve kalan bakiye tutarı konusunda aboneler bilgilendiriliyor olacak. Sistemde asıl amaçlanan zaten şeffaflık.
  • Operatörlerin sistem sonrası hazırlayacakları yeni tarifeler konusunda henüz bilgi bulunmuyor. Ancak tarifelerde değişiklik olmazsa yeni sistemde kontör yerine kuruş kullanılacak olmasının aboneler için daha karlı olacağı tahmin ediliyor. Çünkü eskiden görüşmelerde 1 kontöre denk gelen saniye miktarı tamamlanmadığı halde abonelerin 1 kontörü azalırken bu sistemde fiyatlanma TL üzerinden yapılacağı için ödenilen rakama denk gelen tüm saniyeler kullanılmadan tüketilemeyecek.
Latest Comments
  1. yaren yalçınkaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.