Kitap Okumanın Faydaları

Okuma insanlar için en kolay ve etkili olan öğrenme aracıdır. Gelişen ülkeler bilgilerinin ortalama %65 lik bir kısmını kitap okuyarak öğrenmekteler. Gerilemiş toplumların en büyük sorunu ise eğitimsizlik olarak görülmektedir.

Kitap okuyarak yetişen insanlar başarılı ve iyi yetişmiş olurlar. Kendisini yetiştiren insanların günlük hayatlarının dahi farklı olduğunu, konuşmalarının farklı olduğunu görebilirsiniz. Kitap okuyup okuduğunu değerlendirebilen öğrenciler sınavlarında dahi başarılı olurlar. ü

Kitap okumanın faydaları ta anne karnında başlar. Anne karnındaki bebek 6. aydan sonra dışardaki sesleri duyabiliyor.Kitap okunan çocukları dil gelişimi iyi olur. Kitap okuyan ve okunan çocukların düşünce zenginliği gelişir. Kitap okuyan çocuğun iletişim gücü artar ve kelime hafızası genişler.

Günümüzde ailelerin birçoğu benim çocuğum neden kitap okumuyor ? sorularını sorarak bundan şikayet ediyor. Kitap okumayan çocuk zamanını televizyon ve bilgisayar başında geçiriyor. Buda çocuğun kitap okuma isteğini git gide yok denecek kadar azaltıyor. Çocukların kendilerini okuyarak geliştirmeleri gerekiyor. Eğitim açısında çocuklara herşey anlatılmaz. Çocuk ancak bunları okuyarak öğrenebilir.

Kaynak: buyutec.net

Latest Comments
  1. sudenisakutluca

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.