Kırmızı Renk Boğaları Neden Kızdırır

Gerçeği şudur kırmızı renk boğaları kızdırmaz. Sebebi ise boğaların renk körü olmasıdır. Yani kırmızı rengi diğer renklerden ayırt edemezler. Boğa güreşlerinde boğa güreşcisi olan matador eline almış olduğu şapkasının şalını sallayarak kızdırır boğayı. Yani boğanın kırmızı renge saldırdığı inancı tamamiyle yanlış bir düşüncedir.

İspanyada boğaların kırmızı renge saldırıyo olma inancı, bütün boğa güreşçilerinin kırmızı başlık kullanıyorlar olmasıdır. Bu başlıkları boğayı kızdırmak için değil güzel bir görüntü vermesi amacıyla kullanılmaktadır.

Bu kırmızı renk insanlarda etkili bir renktir. Yapılmış olan bazı deneylerde kırmızı rengin insanlarda kan basıncını yükseltip, kalbin atışını hızlandırdığı görülmüştür. Bu sebebiyse kan rengininde kırmızı olduğu düşünülmektedir.

Boğalar kırmızı rengi görünce sinirlenmiyorlar. Etrafında bağıran binlerce insan olması, tozlu, görültülü ve sıcak bir otam olması, sırtlarına saplanan kılıcın acısı yüzünden asabi olurlar.
Boğa güreşi bilidndiği üzere İspanyada doğan bir gelenek değildir. İlk çağlardan günümüze kadar boğa, kuvvet, dayanıklılık ve verimin simgesi olmuştur Boğa güreşi ilk yunan, roma, mısır, kore ve çin medeniyetlerinde görülmüştür.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.