Kıl Dönmesi Nedir ? Belirtileri Ve Tedavisi Nasıl Olur

Kıl Dönmesi Nedir ?

Pilonidal sinüs veya diğer isimiyle halk arasında kıl dönmesi, yaygın bir hastalıktır. Fakat pek insan bu hastalığı tanımaz. Kıl dönmesi oluşan bir kişi belirtileri ortaya çıkan hastalığı fark eder. Fakat bu hastalığın isimini tam anlamıyla koyamaz. Kıl dönmesinden şüpheleniliyorsa öncelikle hastalığın nasıl bir hastalık olduğunu öğrenmek ve tedavisine geciktirmeden başlamaktır. Kıl dönmesi denilen hastalık, kuyruk sokumu ( kalçanın üst birleşim noktası ) oluşmaktadır. Kıl dönmesi kuyruk sokumunda şişme ve akıntı gibi şikayetler ile belli oluyor. Bu hastalık anne karnında gelişim aşamasında oluşan bir kusur olarak ortaya çıkıyor. Genellikle ergenlik çağında ortaya çıkıyor.

Kıl Dönmesi Belirtileri

Kıl dönmesi 15 ila 30 yaşlarında görülüyor. Aynı yaşlarda kadınlardada görülebilen bir hastalıktır. Kuyruk sokumunda şişlik, ağrılar, akıntı, kızarıklık, delikle ve kabarcık şekilde kendisini belli ediyor. İlerleyen, abse yapan kıl dönmelerinde oturma ve yürümede insanlar güçlük çekiyor.

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Kıl dönmesinde tedavi hastalığın evresine bakılarak uygulanmaktadır. Kalıcı çözümü ise ameliyatla doktorun o dokuyu çıkartmasıyla gerçekleşir.

İçeride olan doku büyüklüğüne göre, daha önce kıl dönmesinden ameliyat olunup olunmadığına göre değişiyor.
Açık bırakma
Cildi yaklaştırarak açık bırakma
Direkt dikişlerle kapatma,
Doku kaydırarak dikişlerle kapatma gibi sıralanabiliyor.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.