Karikatür Nedir ? Karikatür Tarihi

Karikatür, ele almış olduğu konuları komik ve iğneleyici bir şekilde olması için abartan ve çarpıtan resimin bir türüdür. Ayrıca edebiyatta abartılı ve çarpıtıcı tasvirlerinde aynı amaçla kullanılmasıdır.

Karikatür isimi italyancada yükleme ve sorumluluk anlamlarına gelen caricare sözcüğünden türemiştir. İlk olarak ingilzi bir doktor olan Sir Thomas Browne 1716 yılında yayınladığı Christian Morasl adlı kitabında geçmiştir. Bu olaya gören karikatür anlam yüklenmiş resim anlamı geliyor. Bir karikatür öğretmeni olan Sam Viviaona, gerçek yaşamda bulunan insanların tarifi, kurgusal insanların tekrar üretimi değildir. Karikatürüst olarak bilinen çizgi filmleri çok beğenilen Walt Disney ” yapmış olduğu en zor şeyim insan gibi davranabilecek bir hayvana vereceği uygun karikatür ifadesinin ne ve nasıl olacağını bulmaktır” demiştir.

Karikatür Tarihi

Bilinen eski modern karikatür örnekleri Leonardo Da Vinci tarafından verişmiştir. Gian Lorenzo Bernini karikatür alanında ilk sanatçılardan birisidir. Bir insanı 3-4 çizgi ile mizahi olarak göstermeyi başarmasıyla ünlenmiştir.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.