Kanser Nedir

Kanser hastalığı çok tehlikeli bir hastalıktır ve hastalıkta erken teshiş çok önemlidir. Kanser dünyada kalp ve damar hastalıklarından sonra en çok ölüme neden olan ikinci hastalıktır. Kanser tedavi edilemeyecek bir hastalık değildir iyileşme sürecinde geç kalınmadığı taktirde hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Normalde, insanların vücudunda hücrelerin çoğu görevleri ve fonksiyonlar nedeniyle bölünürler, çoğalırlar ve ömürleri bitince ölürler yerlerine yeni hücrelere bırakırlar. Bu vücut hücre düzeni hücrelerin çekirdeklerinde bulunan kromozomlar üzerine yerleşik genlerin komut ve yönetmindedirler.

Bu hücreler doğru olmaya komutla yönlendirilirse, işlevindeki normalinden fazla sapmalar sağlıklı yaşamın düzenini bozarak kanseride içermekte olan pekçok hastalığa neden oluyor.
Kanserli olan dokuların hücreleri kontrolsüz bir biçimde çoğalır, görevini yapmaz ve vücudun hertarafına yayılmaya başlar. Bu sebeple, kanserin başlayışını araştıran çalışmaların büyük bir oranı hücrenin içyapı ve işleyiş şekine yönelmiştir.

Kanser Neden Yayılır ?

Kanserin başlamasına sebep ne olursa olsun, normal hücrelerden büyük fark gösteren kanser hücreleri oluşuyor. Normal bir hücreye oranla daha az ölümsüz, kontrolsüz, çok çoğalma ve bağışıklık olanaklarından kaçabilme yeteneklerine sahip olan kanser hücreleri öncelikle oluşup bulunduğu dokuya sığamayarak tümor, daha sonrada hücreler kan ve lenf damarlarına ulaşıyor ve vücudun diğer dokularına gidiyor ve oradalarda çoğalıyor yeni kitleler oluşturuyor.
Kanserin Görülme Sıklığı Nedir

Kanser, dünyada en çok ölüme neden olan ikinci hastalıktır. Kanser hastalığından ölümler çok olsada erken tanıyla tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.

Her kanserli kişi ölümle karşılaşmıyor. Şöylebir oran verelim dünyada hre 3 kişiden birisi kanserle karşılacaktır ama sekiz kişiden birisi hayatını kaybedecektir.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.