Kanser Neden Olur ? Kanser Nedenleri

Kanserin başlıca nedenbi hücre bölünmesi esnasında oluşan DNA eşlenmesinin hatalı olmasından dolayı olan farklılaşmalardır. DNA replikasyon anormalisine sebep olduğu tahmin edilen birçok neden ve bunları hazırlayan sebepler vardır.

Hücre bölünmesi olayı doku tamiri ve doku yenilenmesi nedeni ile yapılır. Aslında doku tamiri veya doku yenilenmesini hızlandıran bütün herşey kansere davetiye çıkartabilir.

Şimdi Kanserin Sebeplerini Maddeler Halinde Açıklayalım

1- Kansere X ışınları, gama ışınları, radyoaktif maddelerden yayılmakta olan partikül radyasyonu ve ultraviyole ışınları gibi şeyler kansere büyük bir zemin hazırlamaktadır. Bu radyasyon maddelerinin etkisiyle doku hücrelerinden oluşmakta olan iyonlar yüksek derecede reaktif olduğu için Dna zincirlerini kopartarak mutasyona sebebiyet verir.

2- Günümüzde kullanılan bazı kimyasal maddelerden kanser olma ihtimali yüksektir. Yani bu kimyasal maddelerde mutasyon özelliği fazladır. Mutasyona sebep olmakta olan kimyasallara kanserojen madde adı veriliyor. Boya türevleri, sigarada ve sigara dumanında bulunan birçok kimyasal, metilmetakrilat, asbest, silika, kömür ve alçı tozlarını kanserojen madde olarak örnek verebiliriz. Günümüzde kansere en çok neden olan kanserojen madde ise sigara ve sigara dumanıdır.

3- Fiziksel açıdan tahriş eden maddelerden de kanser hastalığına yakalanabilirsiniz. İnsan dokusunda olan tahrişler hızlı bir şekilde mitoz faaliyetiyle tahriş olan hücrelerin yerine geçer ve yeni hücreler oluşturur. Bu mitoz ne kadar fazla ve hızlı olursa Kanser olma riskide o kadar yüksektir. Örneğin ; dudak ısırma, saçla oynama, ben koparma, yara kabukları ile oynama, tahriş edici gıdalar gibi maddeleri örnek verebiliriz.

4- Kanserde genetik olayıda çok görülmektedir. Bazı ailelerde sık sık hastalığa yakalanma yani çabuk hasta olma gibi bir durum söz konusudur. Bazı ailelerde kansere yakalanmaya eğilimlidr. Bu olay belkide kansere tipinden kanserin oluşmasından önce birçok fazla mutasyona ihtiyaç olduğu gerçeğinden kaynaklanamakta olabilir. Kansere eğilimli olan ailelerin kalıtsal genomlarında birçok fazla mutasyon uğramış gen bulunabilimektedir.

5- Ayrıca viral faktörünün kansere olmada bir etkisi olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

6- Hasta eden bazı virüsler kansere davetiye çıkartabilir.

7- Etrafta olan hava kirliğininden kanser olunabilir.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.