İngilterede Trafik Neden Soldan Akar

Eskiden bütün herkez ingilizler gibi yolun sol tarafından gidiyorlardı. Bunun sebebi ise gayet mantıklıydı. Yüzyılalr önce yolun tam karşısından gelen kişinin dost mu ve ya düşman mı olduğunu anlamak zordu. Ozamanlar insanlar genellikle sağ ellerini kullandıkları için, yolun sol tarafından, duvarın dibinden giderek sol kısımlarını emniyete alırlardı. Sağ ellerini ise kılıçlarını hemen çekebilecek bir şekilde hazır tutarlardı.

Yolun sol tarafından seyahat etmek ilk 1300’lü yollarda papanın romaya gelecek olan hacıların yolda karmaşaya neden olmaması için yolun sol tarafından gitmelerini söylemiştir. Bu şekilde resmileşem olay yıllarca devam etmiştir.

18. yy. sonunda Amerika’da atların çektiği posta arabalarında sürücü koltuğu bölümü yoktu. Sürücü en arka kısımda ve solda bulunan atın üzerinde oturmaktaydı. Bu da yolun solundna gidildiği zaman karşıdan geleni yolun kontrolünü zorlaştırıyordu.

Fazla zama ngeçmeden Amerikada trafık sağdan işlemeye başladı.

İngilterede hiçbir zaman ingilizler yolun solundan gitme alışkanlığını bırakmadılar. Avustralya ve Hindistan gibi ülkeler bu usule uydular.

Kaynak: buyutec.net

Latest Comments
  1. hayri yakar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.