İhracatın Ülke Ekonomisine Katkısı

Günümüzde ülkemizde yer alan işletmeler için ülkedeki pazarlar yani uluslararası pazarlar çok önemlidir. Uluslararası piyasalar çok riskli piyasalardır. Girmesinin zor olduğu kadar girmeyi başardıktan sonra o pazarda kalabilmek girmekten daha zordur diyebiliriz.

Uluslararası pazarlar iç pazarlara oranla rekabet olduğu zaman kıyaslanamaz. İç pazardan daha da fazla satışla beraber kat potansiyeli çok fazladır. İç pazarda iyi olan firmalar şirketler uluslararası pazara girdiği zaman pazar paylarını genişletirler ve kar oranlarını mükemel bir derecede artırırlar. Dış pazarlarda iş yapan firmalar iç pazardaki müşterilerinden sıyrılırlar. Yani onlara bağımlı olmazlar. İç pazardaki durgunluk anında bu durgunluktan etkilenmezler.
Şirketlerin uluslararası piyasada elde ettikleri birikimler, teknolojiler ve iş yöntemleri kendi ülkeleri içinde ülke ticaretinin gelişmesine katkıda bulunurlar. Şirketlerin ihracat oranı arttıkça kendi ülkesinde yeni iş alanları oluşacak işsizlik ve ülkenin dış ticaret açığıda bi nebze azalacaktır.

Kaynak: buyutec.net

Latest Comments
  1. burak
  2. bilge önder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.