Hz Muhammed’in Hayatı

HZ. Muhammed Mustada S.A.V 20 nisan 571 yılında mekkede doğmuştur. İslam dininin peygamber ve Müslümanlar tarafından son peygamber olduğuna ve Allah (C.C) tarafından Kuran-ı Kerim Vahyedildiğine inanılmaktadır. Mekkede doğmuştur ve Veda Haccı sonrasında Rahatsızlanarak Medinede Vefat etmiştir.

Arapçadaki isimlendirme nedeni ile Muhammed Bin Abdullah yani Abdullahın oğlu Muhammed olarak geçmektedir. Müslümanlar Hz. Muhammet S.A.V adını andıkça ismin sonuna ” sallallahu aleyhi ve sellem cümlesi eklenir. Kısaltmaları ise S.A.V, S.A.S, S.A olarak kısaltılmaktadır. Anlamı ise ” Allah’ın selamı onun üzerinde olsun ” ‘dur.
Kuran-ı Kerime göre Hz. Muhammed’in geleceği Tevrat ve İncil’de belirtilmiştir.

Hz. Muhammed’in Soyu

Hz.Muhammed’in soyu İslail Peygamberin soyundan, Adnaniler kaviminden, Kureyş Kabilesinden Haşimoğulları sülalesinden gelmektedir.

Hz. Muhammedin Çocukluğu

Hz. Muhammed 571 yılında Mekkede doğdu. Babası Abdullah Bin Abdulmuttalib, Annesi Medineli kabilelerde olan Nennacelerden Veheb Bin Abdumenafın Kızı Amine’dir. Hz. Muhammed henüz doğmadan babası Abdulmuttalib vefat etti. Hz. Muhammed’i dedesi Abdülmüttalip yetiştirdi ve o zamana kadar hiç kimseye verişmemiş olan Muhammed ismini verdi. Muhammed doğduğu sırada Mekkede olan Halime İsminde bir kadına emanet edildi. Muhammed’i Ebu Leheb’in karısı Süveybe emzirdi. Muhammed 3 yaşına dek Annesinin gözetimiyle süt annesi olan Halime-i Sadiyye’nin yanında kaldı. Daha sonra Mekkeye giderek annesinin yanına döndü.

Muhammed 6 yaşındayken Amine ve bakıcısı Ümm-ü Eymenle beraber akrabalarını görme amacıyla Medineye gittiler. Yaklaşık 1 ay Medinede kaldılra ve geri Mekkeye dönerken Cuhfeye yaklaşık 37 kilometre uzakta annesi Amine fenalaştı ve vefat edip defnedildi. Ümmü Eymen Muhammedi Mekkeye getirip dedesine emanet etti.

Dedesi, Muhammed’in yetiştirilmesi için oğlu Ebu Talip’e bıraktı. Ebu Talip ona çok güzel bir şekilde baktı. Yengeside iyi davrandı. Kendi çocukları aç olsalar bile öncelikle Muhammed’i duyururlardı. Hz. Muhammedi Yengesi için ” O, Benim Annem Gibiydi ” der.

Hz. Muhammed’in Gençliği

Muhammed 9 yaşındayken amcası, Ticaret amaçlı gittiği Suriye’ye onuda yanında götürdü. Busra kasabasında buluan bir rahibin Muhammed’in peygamber olacağını söylediği söylenmektedir. Muhammed 17 yaşında iken amcası Zübeyr le beraber Yemene gitt. Bu gezilerde bilgisi, görgüsü artar ve ruhsal yapısı gelişir. Ticarete olan ilgisiyle Hatice ile tanıştı ve onun sermayesi ile ticaret yapmaya başladı. Suriye’ye ilk seferinde çok kazanç elde eddi.
Hz. Muhammedin Evlilikleri

Muhammed dürüst olması sebebiyle Hatice üstünde iyi bir izlenime sahio oldu ve Hatice’nin evlilik teklifini kabul ederek onunla evlendi. Evlendiği sırada Muhammed 25 yaşında Hatice ise 40 yaşındaydı. Hatice ölene kadar başka eş almadı. Hatice öldükten sonra birçok eş almıştır.

kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.