Heykel Nasıl Yapılır

Heykel yapımında öncelikle 3 tane ana yöntem kullanılmaktadır. Bunlar oyma, döküm ve biçimlendirme yöntemleridir. Uygulanacak yöntemin belirlenmesi kullanılacak olan alete göre değişmektedir.

Eski tarihlerden günümüze kadar en çok kullanılan yöntem oymadır. Eski yunan ve roma heykelleri bu yöntemler ile yapılmıştır. Heykel traş şekillendireceği taşı keski, çekiç, törpü, eğe ve matkap yardımıyla şekillendirir. Tahtadan yapılacak o olan heykellerde aynı yöntemle yapılır

Metal ile yapılacak olan döküm yöntemi kullanılmaktadır. En çok demir, bakır, kurşun ve tunç tarzı metaller kullanılmaktadır. Günümüzdeki heykel traşlar genellikle alüminyum ve paslanmaz çelik kullanmaktalar. Bu yöntemde yapılacak olan heykelin öncelikle kil ile model ortaya çıkartır. Bu model sıvı bir alçıyla kaplanır. Bu alçı kilin modelini alır ve donar. Daha sonra kil alçı kalıbının içerisinden çıkartılır. Boşaltılmış olan kalıba içerisindeki boşluğu dolduracak bir şekilde sıvı alçı dökülür. Buda donunca dıştaki kalıp düzgün bir biçimde kesilir ve modelden ayrılır.

Daha sonra kalıbın içerisinde bulunan boşluğa sıvı konumundaki metal dökülür ve soğuması için beklenir. Metal donunca dıştaki kalıp eklem bölgelerindne çıkartılır. Bu şekilde son ürün ortaya çıkar.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.