Hazır Bilgisayar Mı Toplama Bilgisayar Mı? Bilgisayar Seçimi

Her insanın bilgisayara ihtiyacı vardır.Hele ki yaşadığımız dönemde bilgisayar mecbur kılınmıştır.Tüm başvurular vs için bilgisayar ve internet kulllanırız.Yakında bakkaldan siparişide bilgisayardan vericeğiz bu gidişle.
Peki bize en uygun bütçede en güzel performansı veren bilgisayarı nasıl seçeceğiz?

Öncelikle hazır bilgisayarlardan bahsedelim ( masaüstü ).Hazır bilgisayar almak bana göre çok saçma bir durumdur.Türk insanı hazıra kaçar bir yıl sonrada bozuldu diye ağlamaya başlar.

İşlemci Seçimi?
Bilinen iki nesil işlemci vardır.Amd ve intel…Amd oyun performansı açısından iyidir eskiden ısınma sorunu vardı onuda giderdiler.İntele oranla amd işlemciler çok ucuzdur.
İntel işlemcileri masaüstü işlemleri yapan grafik reklam programlama vb. uğraşan kişilere tavsiye ederim.İntelin tek üstünlüğü parça kalitesidir.Amd’den daha kalitelidir parçaları.
Yani kısaca oyun için bilgisayar alanlara ve bütçesi uygun isteyenlere amd işlemci tavsiye ederim.Fakat masaüstü işlemleri yapacak ve bütçesi üstün derece olanlara intel işlemci tavsiye ederim.

Ekran Kartı Seçimi?

Yeni nesil oyunlar için en az 1gb ekran kartı gereklidir.DirectX 11 en azından 10 desteklemesi gerekmektedir.Bit derecesi ise en az 256 bit olmalıdır.Bu tür ekran kartlarında
ati ve nvidia chipsetli ekran kartlarını tavsiye ederim.

Laptop Seçimi?

Laptop seçiminde dikkat edilecek en önemli unsur bence başta markası ve teknik servis imkanlarıdır.Vestel , Arçelik , Casper vb. bu laptoplardan pişman olan çok.Bu adamların tek reklamı var.

Donanım uzmanından duyduğuma göre 3.sınıf parçalarla satılıyormuş bu markalar.Peki laptop için hangi markaları tavsiye edebiliriz.Uygun bütçesi olanlar için acer ile lenovo kaçınılmaz olur.
Video performansı isteyenler için sony laptoplar güzeldir.Orta derece bütçesi olanlara Hp,Asus,Samsung,Packard Bell gibi markaları tavsiye ederim.

Toshiba ise biraz daha bütçeyi aşan marka olduğu için üst sınıfa koyuyorum onu.Sonuç olarak alacağımız malın üstüne biraz düşmeliyiz.En idealini almalıyız ki bir süre geçtikten sonra peşinde koşup aldığımıza pişman olmamalıyız.

Gidiyorsun 1300 1400 tl para veriyorsun.Adamlar sana foxconn veya biostar ana kartlı makina veriyor.Peki bu foxconn ve biostar , gigabyte ve asusun yanında ana kartmı?

Devam edelim.Adam sana 1gb bilemedin 2gb ram veriyor oem marka en dandik marka oda.Ekran kartına geçelim.Ya onboard ekran kartı veriyor yada en dandiğinden paylaşımlı ekran kartı.sonra veriyor 230w psu.
Bir yıl sonra…Kasa pert oluyor.Ana kartta sorun çıkıyor , garantiye gönderiyorsun bir ay sonra geliyor kasada eski performansından eser yok.1300 Türk lirasına aldım istediğim oyunu oynarım diyoruz counter strike zor onanıyor

Gelelim toplama bilgisayarlara…Bilgisayar toplamanın zevki büyüktür,sanki bir sanatçı gibi olursunuz kendi bilgisayarınızı toplamanın zevkine varırsınız

Toplama bilgisayarlarda arızalanma vs hazıra oranla az olur.Çünkü kaliteli ve uzun ömürlü parçalar taktırırsınız.Her parçanın ayrı ayrı garantisi vardır.İstediğiniz derecede
power supply alırsınız ve kasanız uzun ömürlü olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.