Gerçekten Görünmezlik Var Mı ?

Bir cisimi yansıtmış olduğu ışıklar ile görmek mümküdür. Eğer bir cisim görünmez olacak ise kendini gösterdiği ışığı hiçbir şekilde yansıtmaması, veya tümüyle emmesi yada gerçirgen olması gerekmektedir.

Bu yüzden insanların bir yardım almadan görünmez adam haline dönülmeleri anca bilimkurgu filmlerinde rastlanacak bir olaydır.

Ayrıca doğada görünmez olmanin, yani görülse bile farkedilmemenin diğer adı ise kamuflajdır. Görünmez olma anca böyle olur. Mesela bukalemun ve mürekkep balıkları renk değiştirme özelliği olan canlılardır. Bu şekilde çevresiyle bütünleşerek kendini farkettirmeye bilirler. Bu kamuflaj yöntemini pek başarılı olunmasada insanlar tarafındanda kullanılıyor.

Görünmezlik adına bilimsel çalışmalarda günümüzde yapılmamış değil. En gerçeğe yakın umut veren çalışma ise japonların yaptığı optik kamuflaj yöntemidir. Bu yöntem şöyledir , üretilmiş olan giysilerin arka sırt kısımında mercek aracılığı ile arka kısım algılanıyor ve kıyafetin ön kısımına aktarılıyor. Bu şekilde elbiseyi giyen bir insan şeffaflaşıyor. Ve böylece arka kısıma karşıbiliyor.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.