Futbolun Tarihi

Futbol tüm dünyaca büyük bir zevkle oynanan ve takip edilen bir spordur. Başta Avrupa ve Güney Amerikada bulunan ülkelerde benimsenmiş dünya sporu olarakta adlandırabiliriz. Tüm dünyada çok sevilen bu sporun çok geniş bir izleyici kitlesi vardır.

Futbolun Tarihi

Ayaklarla oynanan bu güzel sporun tarihi Sümerlilere kadar ulaştığı biliniyor.

Mısırda bir mezarda yapılan duvar resimlerinde ayak ile top oynayan insanların resimleri bulunmuştur. Ayrıca bu zamandan kalma 7,5 cm ebatlarında deri yada ketenden yapılmış toplar vardır. Bu toplar 2500 yıldır günümüze kadar saklanmıştır ve bazı müzelerde sergilenmektedir. Ayrıca Homerosta ODİESA da top oyunlarından bahsediliyor.

Milattan önce 2500 yıllarında Çin’de yerlere dikişmiş iki tane mızrak arasında bir topa vurmak suretiyle bu mızrakların arasından geçirmeye çalışarak talim yaptıkları biliniyor.

Ayrıca orta asyada Türklerin kız erkek ve toplar ile karma takımlarla , topa elle dokunmada sadece ayak ve kafa ile topa vurarak rakip kaleden içeriye atmaya çalışarak birçeşit oyun oynadıkları kaynaklarda belirtilmektedir. Birçok tarihçinin içlerinde Kaşgarlı Mahmutta var Türklerin oynadığı tepük adlı bir top oyunundan bahsetmektedirler. Bu Tepük adlı oyunun kuralları günümüzde oynanan futbolun kırallarına çok benzemektedir. Topu elle oynamak yasaktir, faul gerektiren hareketler tespit edilmiş olup oynanan top oyun sahasının dışarısına çıkamaz.

Günümüzde oynanan futbolun temeli romalı askerlerin oynadığı Harpustum adlı oyundur. Ayrıca futbolun avrupadaki tarihi çok tartışılan bir konudur. İngilizler, İtalyanlar ve fransızlar futbolun kendi ülkelerinden diğer ülkelere yayıldığını söylemektedirler. Fakat futbol günümüzdeki en yakın halini 17. yüzyılda ingiltere’de almıştır.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.