Fazla Uyumanın Nedenleri

Günlük aktivitelerin devam etmesi için, günlük yaşamda verimli olabilmek için gün içerisinde belirli süre uyumak gerekir. Günlük hayatta gereken uykuyu almazsak gün içerisinde bunun sıkıntısını fazlasıyla hissederiz. Yani yeteri kadar uyku alınmazsa günlük aktivitelerde unutkanlık, sinirlilik, dikkat dağılması gibi olaylarla karşılaşabilirsiniz. Fakat bazı durumlardada fazla uyuruz. Fazla uyunulduğu zamanda problemler olabilir. Az uyumanın problem olduğu gibi çok uyumakta problemdir. Bunun sebebi araştırılmalıdır.

Bu düzensizliğin en büyük nedeni stres ve depresyon durumudur. Bu fazla uyumayla beraber sinirlilik ve öfke yaşamdan zevk almama gibi durumlar görülür.

Normal Uyku Nasıl Olur

Uyku konusunda bütün insanlar için geçerli olan normal bir süre yoktur. Fakat 6 veya 8 saat civarında uyku normal olarak kabul edilmektedir. Uyku süresi uykunun kalitesiyle alakalı birşeydir. Uyku sürekli bölünüyorsa uyku süresi bununla beraber artabilir. İyi bir dinlenme için uzun süre uyumak gerekiyor.

Gündelik olaylardan etkilenme uyku süresini ve düzeninin bozabilir. Örneğin işinizde birisiyle tartışmışsanız yada eşinizle, sevgilinizle tartışmışsanız uyku düzeniniz bozulabilir. Bu tarz bozuklular geçicidir. Neden ortadan kalktığı zaman uyku yeniden düzene girer.
Bazen de çok uzun uyunabilir. Eğer tembellik etmiyorsak ve uykumuzun aşırı olması çok uzun zamandır varsa ve biz buna rağmen dinlenmemiş kalkıyorsak o zaman ilk önce uyku hijyeni şartlarımızı gözden geçirmeliyiz. Yani yatağımız sağlıklı mı ? Odamızın havası temiz mi? Oda ısısı normal mi ? Geceleri sık sık uyanıyor muyuz ? Tüm bunları gözden geçirdikten sonra hiçbir problemimiz yoksa ve fazla uyumamız hayatımızdaki baz işleri kısıtlamaya başlamışsa artık iş çığırından çıkıyor demektir. Biz uykumuz için bir hekime başvurmalıyız ve sebebe yönelik araştırma yapmalıyız. Kaynağını bulmalı ve bunu halletmeliyiz

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.