Dünyanın En Küçük Ülkeleri

Dünya üzerinde bazen köyden bile küçük ülkeler bulunabiliyor. İşte dünyanın en küçük ülkeleri ve açıklamaları

1- Vatikan ; Vatikan dünyanın en küçük ülkesidir. Yüz ölçümü 5 kilometre karedir. Nüfusu ise 770 kişidir. Romalı kataloklerin ruhani merkezidir vatikan. Vatikan ST. Peter’s kilisesinin çevresinde yer alıyor. Vatikan genellikle Papalık olarak biliniyor. İtalyanın başketi olan roma tarafından çevreleniyor.

2- Monako ; Monako Fransanın akdeniz sahilinde Nice şehrinin yakınlarında bulunan bir şehirdir. Yüz ölçümü 18 kilometre karedir. Monako ülkesinde 32 bin kişi yaşıyor. Monako ülkesi kumarhaneleriyle ünlüdür.

3- Nauru; Naurunun yüz ölçümü 220 kilometre karedir. Pasifik adasında yer alıyor. Nauroda 13 bin kişi hayatını devam ettiriyor. Geçimini fosfat yakıtlarından sağlıyor. 1968 yılında bağımsızlığını kazanmıştır.

4- Tuvalu ; Tuvalu bağımsızlığını 1978 yılında kazanmıştır. 9 tane mercan adasından oluşan bu ülke polenezya adalarında bulunamaktadır. Yüz ölçümü 233 kilometre karedir ve 12 bin kişi yaşamaktadır.

5- San Marino ; San marino italyadaki Titano dağlarında bulunuyor. Avrupanın en eski devleti olduğu söylenen San Marinonun yüz ölçümü 621 kilometre karedir ve 29 bin kişi yaşamaktadır.
6- Liechtenstein: Bu ülke İsviçre Ve Avusturya arasında yer alıyor. Yüz ölçümü 1605 kilometre karedir ve 34 bin kişi yaşamaktadır. Rhine nehri kıyısında bulunuyor.

7. Marshall Adaları ; Marshall 34 tane adadan oluşuyor. 1986 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Önceden pasifik adalarında yer alıyordu. Yüz ölçümü 1812 kilometre kare olan Marshall adalarında 58 bin kişi yaşıyor.

Kaynak:buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.